Do programu zostaną zakwalifikowane różne typy zakwaterowania: hotele, apartamenty i ośrodki wypoczynkowe, o ile uprzednio zarejestrują się jako partnerzy akcji. Pełna lista takich miejsc zostanie opublikowana na stronie internetowej Regionalnej Organizacji Turystycznej, która odpowiada za realizację całej inicjatywy.
– Mogą to być hotele, ośrodki wypoczynkowe i apartamenty, czyli miejsca, które będą dostępne dla gości w trakcie pierwszej edycji akcji. Zakładamy, że jest to program pilotażowy, a jego kontynuacja planowana jest na wiosnę przyszłego roku – zapowiedziała Justyna Szostek, dyrektor Biura Regionalnej Organizacji Turystycznej.
Przemyślana strategia dla turystyki
Wielu właścicieli obiektów turystycznych z roku na rok sygnalizuje problem silnej sezonowości – latem region tętni życiem, ale już we wrześniu ruch turystyczny znacznie się zmniejsza. To wpływa na dochody firm, poziom zatrudnienia i ogólną kondycję branży. Nowy bon ma przeciwdziałać tym zjawiskom.
Jak poinformował Urząd Marszałkowski, celem programu jest „wydłużenie sezonu w regionie, czemu sprzyjać będzie termin funkcjonowania bonu”. Jesień i zima to doskonały czas na spokojny wypoczynek z dala od tłumów, niższe ceny, a także możliwość odkrywania lokalnych smaków i walorów przyrodniczych.
Nowoczesny system i elektroniczna obsługa
Za stronę techniczną projektu odpowiada Regionalna Organizacja Turystyczna, która już ogłosiła przetarg na system elektroniczny obsługujący bony. Ich realizacja będzie odbywać się całkowicie online – podobnie jak w przypadku ogólnopolskiego bonu turystycznego z lat 2020–2023, który wprowadzono jako reakcję na kryzys wywołany pandemią COVID-19.
Tamto świadczenie wynosiło 500 zł na każde dziecko i przysługiwało rodzinom, które mogły z niego korzystać aż do marca 2023 roku. W obecnej odsłonie, bon adresowany jest do dorosłych i nie jest związany z żadnym stanem nadzwyczajnym – jego głównym celem jest wspieranie turystyki regionalnej i lokalnej gospodarki.
Mazurska inicjatywa z potencjałem
Nowy bon, choć pilotażowy, może być początkiem szerszego programu, który obejmie kolejne edycje. Jeśli frekwencja i zainteresowanie dopłatami przekroczą oczekiwania, niewykluczone, że program zostanie wznowiony już wiosną przyszłego roku.
– Zakładamy, że jest to program pilotażowy, a jego kontynuacja planowana jest na wiosnę przyszłego roku – zaznaczyła Justyna Szostek.
Rezerwacje z wykorzystaniem bonu będą możliwe od końca września do 31 grudnia. Inicjatywa ta nie tylko pomaga obiektom turystycznym utrzymać płynność poza sezonem, ale też zachęca Polaków do odpoczynku w mniej obleganym czasie, gdy przyroda mieni się jesiennymi barwami, a region oferuje zupełnie inne, spokojniejsze oblicze niż w szczycie sezonu.
Komentarze (0)