Mastercard, operator sieci płatniczej, gigant na światowym rynku, podjął ważną decyzję. Postanowił wyeliminować konieczność drukowania papierowych potwierdzeń transakcji. Będzie ono wydawane tylko na wyraźne żądanie klientów.
Koniec papierowych potwierdzeń transakcji. Sklep wyda ją tylko na wyraźnie "życzenie"
Anna Marciniak, dyrektorka ds. Komunikacji, Mastercard informuje, że przeciętny hipermarket zużywa rocznie około 10 600 rolek papieru do drukowania paragonów i papierowych potwierdzeń transakcji. Zazwyczaj są one wyrzucane do kosza chwilę po zakupie, lub lądują pogniecione w torbach, portfelach lub gubią się w szufladach.
Dlatego, podążając w kierunku bardziej zrównoważonej przyszłości Europy, Mastercard eliminuje konieczność drukowania papierowych potwierdzeń transakcji
– podaje. Dodaje, że firma zmieniła swoje standardy, eliminując konieczność drukowania potwierdzeń płatności kartą we wszystkich punktach sprzedaży w całej Europie, w których akceptowane są płatności kartami Mastercard.
Dzięki tej zmianie, sprzedawca w sklepie nie będzie już musiał oferować kupującym wydruku potwierdzenia transakcji kartą. Będzie ono drukowane wyłącznie na prośbę klienta. Co więcej, zgodnie z zasadami Mastercard, kopia potwierdzenia transakcji nie musi być drukowana przez sprzedawców i może być przechowywana w formie cyfrowej
– tłumaczy dyrektor Anna Marciniak.
Mastercard bez "kwitków". Mała zmiana, która ma duże znaczenie
Mastercard zauważa, że kraje europejskie odchodzą od konieczności drukowania i przechowywania papierowych potwierdzeń płatności czy paragonów, wprowadzając ich elektroniczne alternatywy. Gigant sieci płatniczej zauważa, że rozwiązania elektroniczne to przede wszystkim mniejsza ilość odpadów, ale także większe bezpieczeństwo i lepsza dostępność danych transakcyjnych – cyfrowe historie płatności elektronicznych są łatwiejsze do odzyskania i mniej podatne na uszkodzenie niż klasyczne papierowe potwierdzenia.Firma tłumaczy, że mała zmiana może mieć duże znaczenie dla środowiska. Brak konieczności drukowania potwierdzeń transakcji pomoże w oszczędzaniu cennych zasobów naturalnych i zmniejszeniu negatywnego wpływu na środowisko poprzez wyeliminowanie zapotrzebowania na papier, atrament i energochłonne procesy drukowania. Może przyczynić się także do obniżenia ogólnego zużycia energii i zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych.
Wykorzystujemy naszą technologię w dobrym celu – po to, aby przyspieszyć rozwój zrównoważonej gospodarki (...), a tym samym realnie działać na korzyść środowiska naturalnego
– mówi Marta Życińska, dyrektorka generalna polskiego oddziału Mastercard Europe.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.