Kupowanie zakazanych pamiątek niesie za sobą bardzo poważne konsekwencje. Można za to trafić nawet do więzienia! W najlepszym wypadku zapłacimy grzywnę.
Wracasz z wakacji? Celnicy na pewno zwrócą uwagę na te pamiątki
Zaczęły się wakacje. Dużo osób wyjeżdża lub planuje wyjazd za granicę. W takich przypadkach warto się dobrze przygotować i dowiedzieć się, co w danym kraju wypada, a czego pod żadnym pozorem nie powinniśmy robić. Dobrze jest również dowiedzieć się, jakie pamiątki będą nam próbowali sprzedać tubylcy. Niektóre z nich mogą spowodować, że będziemy się gęsto tłumaczyć na lotnisku. A musimy wiedzieć, że w tej kwestii służby nie idą na żadne kompromisy. Te pamiątki z wakacji oznaczają dla nas jedno – poważne kłopoty.
Przywozisz z zagranicy roślinę lub zwierzę? Sprawdź zagrożone gatunki
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przypomina, że wiele dziko występujących gatunków zwierząt i roślin jest zagrożonych wyginięciem. Aby je chronić, została sporządzona Konwencja Waszyngtońska (CITES), która reguluje handel zagrożonymi gatunkami poprzez kontrolę, monitoring i ograniczanie międzynarodowego obrotu nie tylko żywymi okazami, ale również produktami z nich pochodzącymi.
Przed przywozem pamiątek z egzotycznych roślin i zwierząt należy upewnić się, czy nie są one objęte przepisami dotyczącymi ochrony dzikiej fauny i flory poprzez ograniczanie handlu (CITES). Jeśli pamiątkę, którą planujemy kupić, wytworzono z zagrożonych gatunków objętych tymi przepisami, nie znaczy to, że nie ma możliwości przywiezienia jej do kraju. Należy jednak upewnić się, że okaz został legalnie pozyskany i dopełnić wszelkich wymaganych procedur eksportowych i importowych – tłumaczą przedstawiciele ministerstwa.
Koralowce, muszle, skóry, kość słoniowa – lepiej z tego zrezygnuj
Jeżeli nie mamy możliwości dokładnego sprawdzenia wszystkiego, lepiej w ogóle zrezygnować z zakupu takich suwenirów. Należy być szczególnie czujnym przy chęci nabycia przedmiotów wytworzonych z: kości słoniowej, rogów nosorożca, koralowców, muszli, skór gadów i ssaków (głównie: krokodyli, węży, dzikich kotów, wilków, niedźwiedzi), innych kości zwierząt.Uwaga! Przewóz i działalność komercyjna prowadzona z naruszeniem przepisów UE w zakresie ochrony gatunków fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi jest przestępstwem i podlega karze pozbawienia wolności do lat 5.
Zajrzycie do naszej galerii pod tekstem i zobaczcie, jakie pamiątki mogą sprawić wam duże kłopoty.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.