reklama

GIS alarmuje! Nie spożywaj tych produktów, grożą poważnym zatruciem

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: DD Bełchatów

GIS alarmuje! Nie spożywaj tych produktów, grożą poważnym zatruciem - Zdjęcie główne

GIS alarmuje! Nie spożywaj tych produktów, grożą poważnym zatruciem | foto DD Bełchatów

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i ŚwiatGłówny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed zagrożeniem związanym z jednym z popularnych produktów spożywczych. W wyniku kontroli sanitarnej wykryto potencjalnie niebezpieczne bakterie, które mogą prowadzić do zatrucia pokarmowego. Sprawą natychmiast zajęły się odpowiednie instytucje oraz producent.
reklama

Państwowa Inspekcja Sanitarna potwierdziła obecność bakterii Salmonella spp. na skorupkach jaj z chowu ściółkowego marki KOKO. Dotyczy to partii o konkretnych oznaczeniach. Produkt objęty ostrzeżeniem to:

  • Nazwa produktu: KOKO Jaja z chowu ściółkowego, klasa A, średnie M
  • Kod identyfikacyjny na powierzchni skorupki: 2PL02181302 K-2
  • Termin przydatności do spożycia: 05.07.2025
  • Kod kreskowy: 5 903427 303134
  • Zakład pakowania: Jantex Polska Sp. z o.o., Zielniki 42, 63-000 Środa Wielkopolska
  • Numer identyfikacyjny zakładu: PL 30255916 UE

Zanieczyszczone jaja zostały objęte wstrzymaniem obrotu i natychmiastową kontrolą. GIS zapewnia, że działania zostały wdrożone zgodnie z procedurami.

reklama

Potencjalne zagrożenie dla zdrowia

Salmonella spp. to rodzaj bakterii, które stanowią jedną z najczęstszych przyczyn chorób przenoszonych drogą pokarmową. Zakażenie nimi może prowadzić do wystąpienia poważnych objawów – szczególnie niebezpiecznych dla dzieci, osób starszych i z osłabionym układem odpornościowym.

„Spożycie produktu zanieczyszczonego pałeczkami Salmonella, zwłaszcza bez odpowiedniej obróbki termicznej, wiąże się z ryzykiem zatrucia pokarmowego” – ostrzega Główny Inspektorat Sanitarny.

Najczęstsze objawy to bóle brzucha, gorączka, nudności, wymioty oraz biegunka. Symptomy mogą pojawić się w ciągu kilku godzin lub dni od momentu spożycia skażonego produktu. W przypadku ich wystąpienia zaleca się pilny kontakt z lekarzem.

reklama

Reakcja producenta i środki zaradcze

Producent jaj, Jantex Polska Sp. z o.o., zareagował bezzwłocznie, wprowadzając odpowiednie procedury bezpieczeństwa. Zgodnie z założeniami systemu HACCP przeanalizowano łańcuch dostaw i źródło pochodzenia skażonej partii.

„Podmiot Jantex Polska Sp. z o.o. w ramach przyjętego systemu HACCP zweryfikował i ustalił, z jakiej fermy pochodziły kwestionowane jaja konsumpcyjne - 2PL02181302 K-2 oraz gdzie zostały rozdystrybuowane. Po otrzymaniu informacji podmiot poinformował odbiorców kwestionowanej partii o zaistniałej sytuacji oraz wstrzymał wprowadzanie do obrotu jaj konsumpcyjnych pochodzących z ww. fermy do chwili otrzymania wyników badań laboratoryjnych.”

reklama

Oprócz zatrzymania dystrybucji zakład wdrożył także dodatkowe środki higieniczne. Cały sprzęt oraz linie produkcyjne zostały objęte dezynfekcją.

„Ponadto w ramach dobrej praktyki higienicznej zastosowana zostanie dodatkowa dezynfekcja zakładu i całego sprzętu produkcyjnego.”

Takie działania mają na celu eliminację ewentualnych ognisk bakterii i zapewnienie bezpieczeństwa dalszej produkcji.

Kontrole ze strony organów weterynaryjnych

W odpowiedzi na wykrycie zagrożenia Powiatowy Lekarz Weterynarii w Środzie Wielkopolskiej rozpoczął kompleksowe działania kontrolne. Ich celem jest ustalenie, do jakich punktów trafiła zakażona partia, oraz powiadomienie innych organów nadzorczych, odpowiedzialnych za odbiorców tego towaru.

reklama

Zalecenia dla konsumentów

GIS w oficjalnym komunikacie przypomina, że nie należy spożywać produktu objętego ostrzeżeniem.

„Nie należy spożywać produktu z partii objętej komunikatem. W przypadku wystąpienia objawów zatrucia pokarmowego po spożyciu wyżej wymienionego produktu, należy skontaktować się z lekarzem.”

Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego pod adresem: www.gov.pl/web/gis/choroby-zakazne2, w sekcji „SALMONELOZY DUROWE I JELITOWE”.

Przypomnienie zasad bezpieczeństwa

Choć zagrożenie dotyczy konkretnej partii jaj, eksperci przypominają, że ryzyko zakażenia salmonellą jest realne przy niewłaściwym obchodzeniu się z produktami spożywczymi. Należy:

  • unikać spożywania surowych jaj i potraw z ich dodatkiem,
  • myć ręce po kontakcie ze skorupkami jaj,
  • przechowywać jaja w odpowiednich warunkach chłodniczych,
  • dbać o czystość kuchni i sprzętów używanych do przygotowania potraw.
 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo