reklama

Czy banery wyborcze mogą legalnie zaśmiecać ulice Gdańska?

Opublikowano:
Autor:

Czy banery wyborcze mogą legalnie zaśmiecać ulice Gdańska? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wybory Jak poznać, że zbliżają się wybory? Wystarczy wyjść z domu i ujrzeć przykry widok ulic zaśmieconych banerami. Jeszcze kilka lat temu szyldy promujące kandydatów były widoczne niemalże w każdym możliwym miejscu. Teraz, chociaż teoretyczny ład ma przywrócić Uchwała Krajobrazowa Gdańska.
reklama

Czasy się zmieniają...

Czas płynie nieubłaganie, wiele osób narzeka na zmiany w otaczającym nas środowisku, jednak nic nie jest czarno-białe. Trudno zaprzeczyć, że wprowadzenie uchwały krajobrazowej w Gdańsku było strzałem w dziesiątkę. Dzięki współpracy urzędników ze społecznikami i aktywistami "reklamoza" na ulicach naszego miasta została znacznie ukrócona. Do większego ładu i porządku przyzwyczaili się już mieszkańcy i turyści, ale co z tego, jeśli zbliżają się wybory?

Śródmieście Gdańska w 2011 roku, w najlepsze trwa jesienna kampania wyborcza, fot. Google Maps

Na całe szczęście dziś taki widok jest już nie do zaakceptowania, przynajmniej w Gdańsku. Jeszcze kilka lat temu takie obrazki mogliśmy "podziwiać" na wielu ulicach miasta. Uchwała Krajobrazowa Gdańska jasno doprecyzowuje, gdzie i jakie banery mogą wieszać komitety wyborcze.

[news:1012807]

Uchwała krajobrazowa vs. kampania wyborcza

Do jesiennych wyborów parlamentarnych został nieco ponad miesiąc. Pierwsze banery wyborcze pojawiają się już na ulicach Gdańska, jednak czy zgodnie z zapisami Uchwały Krajobrazowej Gdańska? Od 2020 roku komitety wyborcze muszą dostosować się do nowych zasad. Dokument pozwala na reklamę kandydatów w trzech formach: na przeszkleniach budynków, ażurowych balustradach oraz barierkach drogowych, jak i wolnostojącej konstrukcji.

Na tym jednak się nie kończy, ponieważ każdy z tych nośników ma swoje indywidualne zasady prezentowania kandydatów. 

Przeszklenia budynków

  • jedynie papierowe plakaty o wymiarach nie większych niż 1,0 m na 0,7 m
Balustrady i barierki drogowe

  • tablice na sztywnym podkładzie wykonane z tworzyw sztucznych o grubości co najmniej 3 mm oraz wymiarach maksymalnych 1,0 m na 0,7 m
  • banery o wymiarach maksymalnych 1,5 m na 0,9 m, zamontowane w sposób do modułów barierki lub balustrady
Urządzenia wyborcze

  • plakaty na sztywnej konstrukcji z tworzyw sztucznych o grubości co najmniej 3 mm
  • banery wyrównane do konstrukcji urządzenia wyborczego
Uchwała mówi również o zachowaniu odległości minimum 5 metrów między nośnikami w przypadku wolnostojących urządzeń wyborczych. Wszystkie banery i plakaty muszą być solidnie zamocowane, a komitety wyborcze zobligowane są do ich niezwłocznego usunięcia po zakończeniu kampanii.

Przykład prawidłowej prezentacji baneru wyborczego, mat. GZDiZ

[news:1020991]

Tu banery ulic nie zaśmiecą

Uchwała Krajobrazowa jasno określa miejsca, w których bezwzględnie zakazane jest prezentowanie materiałów wyborczych w pasie drogowym. Banery nie zaśmiecą:

  • Polsat Plus Areny Gdańsk
  • Ergo Areny
  • Hali Olivia
Poza tym, w śródmieściu wyznaczono specjalną strefę, w której również montaż jakichkolwiek reklam wyborczych jest zabroniony. 

W tym miejscu nie znajdziemy banerów wyborczych, mat. Puls Gdańska

Urzędnicy przewidzieli również elementy infrastruktury, na których niezależnie od miejsca nie można montować reklam kandydatów. W ostatnich tygodniach na ulicach Gdańska jedno z ugrupowań zaczęło montować nielegalne banery między innymi na kładkach nad Traktem Św. Wojciecha. Gdański Zarząd Dróg i Zieleni niezwłocznie zobligował komitet do usunięcia reklam.

Bezpartyjni Samorządowcy w głębokim poważaniu mają zapisy gdańskiej Uchwały Krajobrazowej

Gdański Zarząd Dróg i Zieleni poza kładkami, mostami i wiaduktami surowo zakazuje montażu reklam na:

  • słupach oświetleniowych i trakcyjnych 
  • tzw. podpórkach rowerowych przy światłach 
  • skrzyżowaniach: zarówno w pasach dzielących, jak i fragmentach zewnętrznych
  • terenach zielonych np. na drzewach, w parkach, na wydmach, plażach
Komitety wyborcze chcące promować swoich kandydatów muszą oczywiście uiścić odpowiednie opłaty za zajęcie pasa drogowego oraz uzyskać pisemną zgodę urzędników na montaż banerów.

Gdzie zgłosić nielegalne banery?

Banery wyborcze i inne reklamy niezgodne z Uchwałą Krajobrazową Gdańska można zgłosić w bardzo prosty sposób. Sprawę można załatwić za pośrednictwem Gdańskiego Centrum Kontaktu - utworzono tam specjalną kategorię dla takich zgłoszeń. Adresy prezentujemy poniżej:

  • telefonicznie pod numerem 58 524 44 00
  • mailowo pod adresem [email protected]
  • za pośrednictwem aplikacji na urządzenia z systemem iOS i Android 
  • przez stronę internetową GCK
Możemy wybrać się również do siedziby Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni przy ulicy Uphagena 27. Znajduje się tam dział użytkowania przestrzeni publicznej (PU).

- Po otrzymaniu zgłoszenia pracownik terenowy sprawdza zasadność zgłoszenia (wizja terenowa). Następnie podmiot, którego informacje znajdują się na plakacie wyborczym wzywany jest do usunięcia lub dostosowania (np. przewieszenie na miejsce dopuszczone przez UKG). Jeśli wezwanie nie przyniesie skutku następuje wszczęcie postępowania administracyjnego zmierzającego do wymierzenia kary za reklamę niezgodną z UKG - wyjaśnia Konrad Marciński z GZDiZ.

Gdańska Uchwała Krajobrazowa weszła w życie pięć lat temu, a w 2020 roku zakończył się okres przygotowawczy i zaczęto naliczać kary w ramach postępowań administracyjnych. Każdy, kto złamie zapisy dokumentu, będzie musiał płacić 136 złotych i 80 groszy dziennie za każdy m2 nielegalnej reklamy. Uchwała weszła w życie po to, aby ograniczyć szeroko rozumiany kicz na ulicach Gdańska i cieszy się ona aprobatą znacznej części mieszkańców Gdańska.

[news:1013240]

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama