W otwartym konkursie na stanowisko architekta udział wzięło pięcioro kandydatów. Czworo z nich spełniło wymogi formalne i przedstawiło swoją wizję miasta komisji konkursowej.
- Wszystkie te wizje, które zostały przedstawione, dotykały wyzwań, przed którymi stoi Gdańsk. To, co najbardziej trafiło do komisji i przekonało nas, że wybór pana profesora jest wyborem najlepszym to fakt, że z jednej strony ma on wizję, wie jak i w jakim kierunku Gdańsk powinien się zmienić, ale z drugiej strony ma również świadomość wszystkich uwarunkowań prawnych, wszystkich uwarunkowań związanych z różnymi interesariuszami funkcjonującymi w obszarze miasta - mówił podczas konferencji prasowej Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju
Do jego głównych zadań na nowym stanowisku będzie należało między innymi kreowanie wizji i strategii rozwoju przestrzennego, prowadzenie analiz urbanistycznych na potrzeby wybranych inwestycji oraz inicjowanie projektów planów miejscowych.
Sam zainteresowany liczy na dyskusję o przestrzeni miejskiej.
- Mam nadzieję, że moje doświadczenie zarówno teoretyczne, jak i praktyczne związane z kształtowaniem struktur miejskich związanych z transformacją miasta, z planowaniem jego rozwoju przyda się miastu Gdańsk. Razem osiągniemy sukces i zbudujemy miasto przyjazne. Miasto, w którym przestrzeń będzie nie elementem ożywionych dyskusji na bardzo wysokim tonie, ale zagadnieniem, które jest dyskutowane dokładnie i dogłębnie, zanim zapadną decyzje – powiedział prof. Lorens.
Piotr Lorens jest zarówno teoretykiem, jak i praktykiem w dziedzinie architektury i urbanistyki. Od lat związany jest z Politechniką Gdańską, gdzie pracuje na Wydziale Architektury. Od 2007 roku jest kierownikiem Katedry Urbanistyki i Planowania Regionalnego. W 2016 roku, z rąk prezydenta Andrzeja Dudy, otrzymał tytuł profesora.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.