Ostatnie spotkanie komitetu monitorującego realizację Porozumienia zawartego pomiędzy Wszystko dla Gdańska i Lepszym Gdańskiem odbyło się 27 maja 2019 r. Porozumienie zostało podpisane przed wyborami samorządowymi. Jego podpisanie było warunkiem poparcia Pawła Adamowicza przez Stowarzyszenie Lepszy Gdańsk.
- Pomimo naszych wielokrotnych prób kontaktu w sprawie dalszej współpracy, spotkań komitetu nie organizowano. Poza tym tempo realizacji wspólnie uzgodnionych i konkretnych celów oraz polityka miejska w zakresie objętym Porozumieniem budzą wątpliwości co do faktycznej woli jego zrealizowania. Z dziesięciu postulatów wdrożono dwa, zaś np. z problemem niezaspokojenia potrzeb mieszkaniowych - mówiła Jolanta Banach z Lepszego Gdańska w wywiadzie opublikowanym w Pulsie Gdańska.
[news:1161582]
Dlaczego dwa lata przerwy?
Spotkania nie odbywały się od prawie dwóch lat. Przyczynę tej przerwy tłumaczyła wiceprezydent, która uczestniczyła we wtorkowym spotkaniu.- W ostatnich miesiącach wszyscy byliśmy pochłonięci sprawami pandemii i pracą bieżącą - mówiła Monika Chabior, zastępca prezydent ds. równego traktowania i usług społecznych.
Jak zaznacza Jolanta Banach z Lepszego Gdańska, powody braku spotkań dotyczą ostatniego roku, zaś spotkań nie organizowano od dwóch lat.
- Jako powód nieorganizowania spotkań w ramach komitetu monitorującego ich wdrażanie, przedstawiciele władz Miasta podali zaangażowanie w sprawy pandemii oraz zmianę na stanowisku wiceprezydenta ds społecznych. Spotkania nie odbywały się od 2019, przed wybuchem pandemii - zaznacza Banach.
[news:1158556]
Problem mieszkań socjalnych
W trakcie wtorkowego spotkania poruszono temat dotyczący zasobów mieszkaniowych. Jednym z punktów zawartym w porozumieniu było pozyskanie do zasobu gminnego 1900 mieszkań socjalnych.- Od 2018 roku pozyskanych zostało w Gdańsku blisko 1000 mieszkań, w tym: 447 nowych oraz 528 wyremontowanych. W planach do 2023 jest wybudowanie kolejnych 817 i wyremontowanie 700 lokali - wylicza Daniel Stenzel, rzecznik prezydent miasta.
Do liczb prezentowanych przez magistrat zastrzeżenia mają przedstawiciele drugiej strony.
- Wobec rozbieżności co do ilości pozyskanych nowych lokali na wynajem socjalny i dla rodzin o niskich dochodach (różnice między liczbami podanymi podczas spotkania, na konferencji prasowej 15.01.2021 r. prezydent Dulkiewicz, prognozami wieloletniego Programu Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem Gminy), przedstawiciele LG wnieśli o przedstawienie na kolejnym spotkaniu szczegółowych danych w tym zakresie. Zwłaszcza że ogólne dane obejmują także mieszkania z TBS, nie dla osób o niskich dochodach, zaś na lokale w ramach najmu socjalnego oczekuje ok. 3500 rodzin - zaznacza Jolanta Banach.
Kolejne spotkanie pomiędzy WdG, a LG odbędzie się do 15 maja. Poświęcone będzie kwestii opieki środowiskowej w dzielnicach i wzrostu opłat za usługi opiekuńcze dla osób całkowicie niezdolnych do samodzielnej egzystencji o najniższych rentach i emeryturach.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.