reklama

Urzędnicy ukrywają ekspertyzy zakupione za miejskie pieniądze?

Opublikowano:
Autor:

Urzędnicy ukrywają ekspertyzy zakupione za miejskie pieniądze? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

SamorządPrawie sto wniosków o udzielenie informacji publicznej otrzymują miesięcznie pracownicy Urzędu Miejskiego. Jednym z wnioskodawców był nasz czytelnik, który poprosił o udostępnienie ekspertyz zakupionych za publiczne środki. Czy urzędnicy mieli prawo odmówić ich udostępnienia?
reklama

We wrześniu urzędnicy z Biura Prezydenta Urzędu Miejskiego w Gdańsku zamówili w Kancelarii Adwokackiej Tomasza Plaszczyka dwie ekspertyzy. Pierwsza kosztująca 1107 złotych została określona przez urzędników jako „Ekspertyza związana z mową nienawiści w przestrzeni publicznej”. Druga to „analiza treści głoszonych w przestrzeni miejskiej” i kosztowała miejski budżet 1752 złote.

Tomasz Plaszczyk to prawnik i były funkcjonariusz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Jest ekspertem od przeciwdziałania radykalizacji i przestępstwom motywowanym nienawiścią.

Wniosek mieszkańca i odpowiedź urzędu

O udostępnienie obu ekspertyz nasz czytelnik zwrócił się w trybie dostępu do informacji publicznej. Prawo dostępu do takiej informacji gwarantuje art. 61 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

reklama

Miejscy urzędnicy wniosek obywatela postanowili odrzucić tłumacząc się tym, że analizy mają charakter wewnętrzny.

- Ekspertyza o która Pan wnioskuje, nie stanowi informacji publicznej bowiem została sporządzona na potrzeby wewnętrzne w celu wypracowania konkretnych rozstrzygnięć – napisał w odmowie udostępnienia informacji publicznej Marek Bonisławski, dyrektor Biura Prezydenta.

Urzędnik odrzucając wniosek mieszkańca, nie podał żadnej podstawy prawnej swojej decyzji.

Watchdog: opinia prawna to informacja publiczna

O komentarz do sprawy poprosiliśmy prezesa zarządu Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska. To stowarzyszenie, które od 2003 roku stoi na straży prawa do informacji.

- W mojej ocenie opinia prawna dotycząca treści głoszonych w przestrzeni publicznej podlega udostępnieniu w ramach prawa do informacji publicznej. Nie ma żadnych przepisów, które wskazywałyby, że opinie prawne nie podlegają jawności. Zgodnie z art. 61 ust. 1 i 2 Konstytucji możemy pytać o wszystko co dotyczy działalności m.in. władz publicznych i o każdy dokument. W art. 61 ust. 3 zawarto możliwość odmowy udostępnienia informacji, ale tylko w przypadku jakim z przepisów ustawy wynika, że coś nie jest jawne. W przypadku opinii prawnych takich przepisów nie ma – mówi nam Szymon Osowski, prezes Watchdog Polska.

reklama

Dulkiewicz: Konstytucja mnie obowiązuje

Tak jak podkreśla Osowski, prawo dostępu do informacji publicznej wynika wprost z ustawy zasadniczej. O wadze tego dokumentu niejednokrotnie przypominała również Aleksandra Dulkiewicz. Podczas niedawnego czatu z mieszkańcami właśnie prawa obywatela zapisanymi w Konstytucji RP tłumaczyła zgodę na marsz nacjonalistów w Gdańsku.

- To dokument (konstytucja – przyp. red.), który mnie obowiązuje, przysięgałam na niego obejmując urząd prezydenta w marcu 2019 roku, i mam zamiar tej przysięgi dotrzymać – mówiła prezydent Gdańska podczas czatu z mieszkańcami.

Art. 61 Konstytucji RP:

1.  Obywatel ma prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne. Prawo to obejmuje również uzyskiwanie informacji o działalności organów samorządu gospodarczego i zawodowego, a także innych osób oraz jednostek organizacyjnych w zakresie, w jakim wykonują one zadania władzy publicznej i gospodarują mieniem komunalnym lub majątkiem Skarbu Państwa.

reklama

2.  Prawo do uzyskiwania informacji obejmuje dostęp do dokumentów oraz wstęp na posiedzenia kolegialnych organów władzy publicznej pochodzących z powszechnych wyborów, z możliwością rejestracji dźwięku lub obrazu.

3.  Ograniczenie prawa, o którym mowa w ust. 1 i 2, może nastąpić wyłącznie ze względu na określone w ustawach ochronę wolności i praw innych osób i podmiotów gospodarczych oraz ochronę porządku publicznego, bezpieczeństwa lub ważnego interesu gospodarczego państwa.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama