reklama

Tarcza dla samorządów może uratować budżet Gdańska. Janosikowe będzie trzeba zapłacić

Opublikowano:
Autor:

Tarcza dla samorządów może uratować budżet Gdańska. Janosikowe będzie trzeba zapłacić - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Samorząd
reklama

Jeżeli parlament przyjmie w najbliższym tygodniu przepisy składające się na tarczę antykryzysową kierowane do samorządów, będą one mogły z nich korzystać już na początku czerwca.

 

- Jeśli udałoby się to przeprowadzić przez Sejm i Senat w przyszłym tygodniu, wówczas od początku czerwca mielibyśmy pierwsze przepisy, które uelastyczniałyby możliwość kształtowania budżetów miast, zwiększały dochody powiatowe z tytułu gospodarowania mieniem Skarbu Państwa czy dochody miejskie i wojewódzkie z tytułu większej elastyczności w korzystaniu z tzw. korkowego - wymieniła wicepremier Jadwiga Emilewicz.

 

 

 

 

 

 

 

 

- Wśród tych przepisów nie ma postulatów, co do których opozycja nie wypowiadałaby się też pozytywnie, więc myślę, że prace będą trwały szybko - uznała Emilewicz.

 

 

 

 

Rozwiązania zaakceptowane przez rząd w ramach tarczy antykryzysowej to według środowej informacji resortu rozwoju m.in. złagodzenie reguły fiskalnej ograniczającej zadłużenie, czy przesuniecie na drugie półrocze rat za janosikowe.

 

 

 

 

Projekt przewiduje np. podwojenie udziału powiatów, w tym miast prezydenckich, w dochodach z gospodarki nieruchomościami Skarbu Państwa od 1 maja - z 25 proc. do 50 proc.

 

 

 

 

Wprowadzona w 2020 r. ma być możliwość nierównowagi strony bieżącej budżetu JST dodatkowo o wartość faktycznego ubytku w dochodach podatkowych - z PIT, CIT, podatków lokalnych: od nieruchomości, rolnego, leśnego, od środków transportowych, opłaty skarbowej, PCC, opłaty uzdrowiskowej i miejscowej - będącego skutkiem wystąpienia COVID-19.

 

 

 

 

Projekt zakłada ponadto, że w 2020 r. złagodzona zostanie reguła fiskalna ograniczająca zadłużenie o kwotę faktycznego ubytku w dochodach podatkowych jednostki (PIT, CIT itd.) wynikającego z epidemii koronawirusa.

 

 

 

 

Ministerstwo dodało, że nowe przepisy dadzą też możliwość przesunięcia na kolejne miesiące wpłat do budżetu państwa dokonywanych przez jednostki o ponadprzeciętnych dochodach podatkowych. Chodzi o raty tzw. janosikowego przypadające w czerwcu i lipcu 2020 r., które będzie można zapłacić w drugim półroczu 2020 r.

 

 

 

 

Projekt przewiduje też uelastycznienie wydatkowania środków z tzw. funduszu korkowego w 2020 r. Pieniądze z tego funduszu będzie można przeznaczyć na przeciwdziałanie i łagodzenie skutków koronawirusa. Zakłada się też możliwość wcześniejszego przekazywania w 2020 r. rat części oświatowej, wyrównawczej, równoważącej i regionalnej subwencji ogólnej, co ma poprawić płynność samorządów.

 

 

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama