11 lat Młodzieżowej Rady Miasta - jakie wnioski?
W Gdańsku od 2011 r. funkcjonuje Młodzieżowa Rada Miasta Gdańska. Jest to organ doradczo-konsultacyjny, który w praktyce reprezentuje postulaty gdańskiej młodzieży u władz miasta. Rada współpracuje z miastem, instytucjami, czy organizacjami, kreuje miejską politykę młodzieżową, czy organizuje różnorodne wydarzenia. Organ nie jest jednak decyzyjny oraz nie posiada osobowości prawnej.[news:1224134]
Pomimo teoretycznego braku sprawczości radni nie raz podejmowali działania, które wymagały od nich dużego zaangażowania. Młodzieżowa rada jest współorganizatorem wielu wydarzeń, obecnie radni przygotowują Święto Równości, które odbędzie się w najbliższy weekend 30 i 31 lipca, na Jarmarku św. Dominika. Młodzież zorganizowała również pierwszy w Polsce raport poświęcony jakości zdalnej edukacji w naszym mieście. Teraz trwają przygotowania nad raportem przedstawiającym stan zdrowia psychicznego wśród gdańskich uczniów i uczennic.
[news:1098706]
[news:1033186]
Nie zawsze jednak młodzież miała "z górki". W młodzieżowej radzie nie raz dochodziło do zawziętych dyskusji oraz przepychanek. Mimo tego spory zawsze udawało się rozwiązać, a rada sprawnie funkcjonuje do dziś.
[news:1082986]
Młodzież na szczeblu wojewódzkim
Na ostatniej sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego przegłosowano uchwałę o powołaniu młodzieżowego sejmiku. Decyzja została przyjęta jednogłośnie.
- To historyczna decyzja. Tworząc Młodzieżowy Sejmik Województwa Pomorskiego dajemy młodym Pomorzanom możliwość większego wpływu na kreowanie regionalnej polityki – mówiła podczas sesji Danuta Rek, przewodnicząca Komisji Nauki, Edukacji, Kultury i Sportu SWP.
Młodzież podobnie jak w Młodzieżowej Radzie Miasta będzie rozwijała idee samorządności, czy uczyła się aktywności społecznych i obywatelskich. Ponadto działanie w MSWP będzie ogromną szansą na poznanie od poszewki struktur samorządu terytorialnego.
Sejmik będzie sprawczy?
Młodzieżowi radni będą spotykać się na sesjach zwoływanych nie rzadziej, niż co pół roku. Uchwałę będzie mógł podjąć przewodniczący, komisje, lub co najmniej zrzeszenie pięciu radnych.[news:1255832]
Sejmik będzie mógł przyjmować apele wzywające do podjęcia działań, czy wydawać opinie o projektach uchwał dotyczących młodzieży. Radni będą mogli też kierować wnioski do Sejmiku Województwa o podjęcie konkretnej uchwały.
Jak zostać radnym?
Każdy kto chciałby zostać radnym Młodzieżowego Sejmiku Województwa Pomorskiego musi spełniać trzy podstawowe warunki:
- być w wieku 15-19 lat,
- mieszkać w województwie pomorskim,
- uczyć się w szkole ponadpodstawowej,
Kandydatury oceniać będzie specjalna komisja, która składać się będzie z 3 radnych województwa, przewodniczącego Sejmiku oraz marszałka województwa.
[news:1149116]
Kadencja Młodzieżowego Sejmiku Województwa potrwa rok, a najbliższa rozpocznie się 1 października. Wobec tego, w okolicach tej daty należy spodziewać się ogłoszenia naboru do MSWP.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.