reklama

Plany zagospodarowania przestrzennego. Jak powstają i dlaczego tak długo?

Opublikowano:
Autor:

Plany zagospodarowania przestrzennego. Jak powstają i dlaczego tak długo? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

SamorządMiejscowe plany zagospodarowania przestrzennego to ważne dokumenty, określające przeznaczenie i dopuszczalne formy zagospodarowania poszczególnych obszarów miasta. Ich treść kierunkuje rozwój gdańskich dzielnic. Jak powstają plany dotyczące zagospodarowania miejskich obszarów? Dlaczego ich sporządzanie trwa tak długo?
reklama

Planowaniem przestrzennym w Gdańsku zajmuje się Biuro Rozwoju Gdańska na zlecenie prezydenta miasta. Sporządzone plany uchwala natomiast Rada Miasta Gdańska. Uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego stanowi akt prawa miejscowego. To na jego podstawie wydawane są decyzje o pozwoleniu na budowę. 

Przed przystąpieniem do sporządzania planu zagospodarowania danego obszaru wykonywana jest analiza zasadności do przystąpienia. Pod uwagę brane jest stanowisko rady dzielnicy, na której obszaru będzie dotyczył plan. Miejscy radni przegłosowują uchwałę o przystąpieniu do sporządzania planu. Procedura opisana w odpowiedniej ustawie wymaga wykonania wielu kroków administracyjnych związanych z ogłaszaniem o przystąpieniu i zawiadamianiem na piśmie odpowiednich instytucji. Ważną część zajmują prace projektowe wraz z opiniowaniem koncepcji mpzp przez Komisję Zagospodarowania Przestrzennego Rady Miasta Gdańska. Po tym etapie następuje faza opiniowania i uzgadniania projektu planu wraz z prognozą oddziaływania na środowisko. 

reklama

Po zaopiniowaniu przez Miejską Komisję Urbanistyczno-Architektoniczną oraz zaopiniowaniu i uzgodnieniu z Radą Dzielnicy następuje wyłożenie projektu mpzp i prognozy oddziaływania na środowisko do publicznego wglądu, co trwa co najmniej 21 dni. Przez kolejne 14 dni mieszkańcy mogą zgłaszać uwagi do projektu. Kolejne 21 dni zajmuje rozpatrywanie uwag przez prezydenta miasta. W wyniku rozpatrzenia uwag w dalszej kolejności wprowadzone są ewentualne zmiany, a następnie kolejne uzgodnienia i wyłożenia do publicznego wglądu. Końcową fazą jest uchwalenie projektu mpzp przez Radę Miasta Gdańska, przekazanie dokumentacji do Wojewody Pomorskiego i ocena zgodności z prawem. Na samym końcu plan kierowany jest do publikacji w elektronicznym Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego.
Ustawowa procedura jest w Gdańsku dodatkowo rozszerzona o przedstawienie przed przystąpieniem do sporządzania planu opinii Rady Dzielnicy, a często także o warsztaty z mieszkańcami.

reklama

Ile osób sporządza plany?

Głównym celem istnienia Biura Rozwoju Gdańska jest sporządzanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, a także innych opracowań planistycznych, które zlecają władze Gdańska. Aby sprostać temu zadaniu w dość dużym, blisko półmilionowym mieście, potrzebny jest pokaźny sztab pracowników.

- W Biurze pracuje 100 osób tworząc interdyscyplinarny zespół fachowców. Prace planistyczne wykonywane są przez urbanistów - architektów pracujących w sześciu zespołach urbanistycznych: Oliwa, Wrzeszcz, Śródmieście, Port, Zachód, Południe - informuje w rozmowie z portalem Puls Gdańska Edyta Damszel-Turek, dyrektor Biura Rozwoju Gdańska. - Zespół projektowy, pracujący nad każdym projektem miejscowego planu, to: architekci, urbaniści z zakresu inżynierii miasta, transportu, ochrony środowiska (przyrodniczego i kulturowego) oraz ekonomiści i prawnicy - dodaje.

reklama

Ile trwa przygotowanie planu?

Sporządzanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego jest niestety bardzo długotrwałym, wieloletnim procesem. Przykładowo plan dla Zakoniczyna w rejonie ulicy Aleksandra Dullin'a jest przygotowywany już ponad 3 lata. Uchwałę o przystąpieniu do jego sporządzania podjęto 29 marca 2018 roku. Obwieszczenie o wyłożeniu do publicznego wglądu wydano ponad rok później, 23 lipca 2019 roku. W wyniku wniesionych uwag wyłożenie do publicznego wglądu powtarzano jeszcze dwukrotnie. Pandemia COVID-19 także mocno wpłynęła na terminy wyłożenia. Po trzech latach prac projekt dopiero czeka na uchwalenie. 
Długo trwa także sporządzanie planu dla nieodległego obszaru przyszłej zajezdni autobusowej i tramwajowej przy ulicy Warszawskiej. Uchwałę o przystąpieniu podjęto 30 stycznia 2020 roku. Od tego momentu cały czas trwają prace projektowe. Co wpływa na tak długi czas przygotowywania planów?

- W chwili obecnej średni czas sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wynosi 24 miesiące. Etapy procedury sporządzania planu określa ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Dodatkowo rozszerzony został etap partycypacji projektu planu. Wydłużeniu uległ  okres ustawowego uzgadniania i opiniowania projektu planu, w niektórych przypadkach parokrotnie trzeba występować o uzgodnienie. Uwzględnienie uwag po wyłożeniu projektu do publicznego wglądu to również ponowne uzgadnianie i opiniowanie  oraz kolejne wyłożenie projektu planu do publicznego wglądu - tłumaczy Edyta Damszel-Turek.

Urzędnicy przyznają, że planowanie rzeczywiście trwa długo. Jak wskazują, najtrudniejszym i najbardziej czasochłonnym etapem ich pracy jest prowadzenie uzgodnień z innymi instytucjami.

- W Gdańsku najtrudniejszy etap w procesie sporządzania mpzp to ustawowe uzgadnianie. Długotrwałe uzgodnienia, spowolnienie procesu planistycznego, zmienność wytycznych konserwatorskich, brak ciągłości organu, uznaniowość i wychodzenie poza swoje kompetencje to na chwilę obecną największe trudności w pracach związanych z tworzeniem miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego - komentuje dyrektor Biura Rozwoju Gdańska
Aktualnie Biuro Rozwoju Gdańska proceduje 82 plany zagospodarowania przestrzennego.

Według zapowiedzi urzędników, w tym roku uchwalenia doczeka się około 20 z nich. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama