Premier Mateusz Morawiecki powołał 27-letniego Aleksandra Jankowskiego na stanowisko II wicewojewody pomorskiego. Jankowski zastąpił na tym stanowisku Michała Bąkowskiego, który sprawował urząd od 18 maja 2020 roku. Etat drugiego wicewojewody został na Pomorzu stworzony półtora roku temu, po podpisaniu umowy koalicyjnej Zjednoczonej Pracy. Stanowisko przypadło dla Solidarnej Polski.
- W dniu dzisiejszym spotkał mnie zaszczyt otrzymania od premiera Rzeczypospolitej Polskiej Mateusza Morawieckiego powołania na stanowisko II wicewojewody pomorskiego. Jest to duże wyróżnienie i ogromy wyraz zaufania dla mojej osoby, za co serdecznie dziękuję. Mam nadzieję, że z pomocą Bożą uda mi się pełnić służbę z korzyścią dla Rzeczypospolitej i narodu - napisał w mediach społecznościowych Aleksander Jankowski.
Nowy wicewojewoda ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu w Gdyni. Przed powołaniem na nowe stanowisko pracował jako sekretarz w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, a także w kancelarii adwokackiej.
Od 2021 roku jest prezesem oddziału Gdańskiego Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana oraz działaczem Związku Dużych Rodzin 3 + w Gdańsku. od 2019 roku jest radnym dzielnicy Ujeścisko - Łostowice.
Proces z Adamowiczem
O Aleksandrze Jankowskim zrobiło się głośno w 2018 roku, gdy pozwał prezydenta Pawła Adamowicza o naruszenie nietykalności cielesnej. Chodziło o zdarzenie z listopada 2017 roku, gdy w Ratuszu Głównego Miasta przemawiał Adam Michnik. Działacze Młodzieży Wszechpolskiej z Aleksandrem Jankowskim próbowali zakłócić spotkanie.Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz próbował powstrzymać ich fizycznie przed podejściem do Adama Michnika, jednocześnie nazywając faszystami.
Prawomocny wyrok zapadł w listopadzie 2018 roku. Sąd drugiej instancji uznał, że doszło do znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej, jednak umorzył postępowanie ze względu na niską szkodliwość czynu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.