W trakcie majowej sesji Rady Miasta Gdańska decyzja o wsparciu finansowym dla Lwowa. Miasto Gdańsk przekaże milion złotych na budowę kompleksowego centrum rehabilitacyjnego Unbroken przeznaczonego dla ofiar rosyjskiej agresji na Ukrainę.
- W kwietniu razem z delegacją odwiedziliśmy Lwów, gdzie oglądaliśmy powstające centrum Unbroken, czyli centrum leczenia osób, które utraciły w wyniku działań wojennych kończyny. Odpowiada ono zarówno za przygotowywanie protez, jak i za opiekę psychologiczną i rehabilitację pacjentów. Pracują nad tym władze Lwowa, a także lekarze, którzy przyjechali tam z różnych rejonów Ukrainy, w których nie mogą pracować, bo ich szpitale zostały zniszczone. Ludzi ratują tam także lekarze z innych zakątków świata. Proszę, żebyśmy wzorem innych polskich miast, Warszawy i Wrocławia, wsparli budowę tego centrum leczenia osób cywilnych, jak i wojskowych po utracie kończyn w wyniku działań wojennych – mówiła podczas sesji Rady Miasta Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Radni połączyli zdalnie z Andrijem Sadowym, merem Lwowa. Budowa centrum rehabilitacyjnego była jego pomysłem.
- Budujemy w Ukrainie ekosystem Niezłomny – Unbroken. Tylko do naszego miejskiego szpitala trafiło niemal 13 tysięcy rannych: dzieci, kobiet, osób starszych, żołnierzy. Każdy otrzymuje pomoc. Nie jestem lekarzem ale muszę myśleć, żeby przeprowadzano jak najlepsze operacje, żeby ludzie mieli dobre protezy, rehabilitację fizyczną, socjalną i psychologiczną. Zaczynamy budowę mieszkań dla poszkodowanych, szukamy im nowych miejsc pracy. Każda osoba, która dzisiaj walczy, walczy o demokrację, wolną Polskę i Ukrainę. System, który budujemy jest unikalny i chcemy inspirować pozostałe miasta. Jestem optymistą i wierzę, że będziemy mieli przewagę, że zwyciężymy. Polska to nasz partner, który pomaga najwięcej. Bardzo dziękuję mieszkańcom Gdańska za wsparcie – mówił Andrij Sadowy, mer Lwowa
Centrum Unbroken miałoby zapewniać kompleksową opiekę ofiarom rosyjskiej agresji, które przez wojnę straciły kończyny. To właśnie tam zostaną im dobrane odpowiednie protezy, a dzięki rehabilitacji nauczą się jak radzić sobie z nową codziennością. W wyjściu z traumy i akceptacji siebie pomoże również specjalistyczna opieka psychologiczna.
Środki przekazane przez Gdańsk będą pochodziły miedzy innymi z nierozstrzygniętych przetargów, z których część płatności zostanie przeniesiona na kolejny rok.
Całkowity koszt budowy centrum wyniesie 77 milionów euro. Do tej pory 2 miliony złotych przekazała między innymi Warszawa, a kolejny milion podarował Wrocław.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.