W miniony piątek w Białymstoku odbyła się Rada Unii Metropolii Polskich. Podczas zebrania poinformowano o powstaniu Centrum Analiz i Badań UMP, które będzie zbierało dane i analizowało aktualną sytuację miast, w tym stan ich finansów. Prezydenci miast wskazywali, że wprowadzane przed rząd zmiany powodują coraz większe ubytki w budżetach.
- Kolejne zmiany wprowadzane przez rząd w perspektywie 10 lat oznaczają ubytek dla samorządu w wysokości 15 mld zł. Zmiany w funduszach emerytalnych, co wpływa na PIT, to kolejny ubytek dla samorządu w wysokości 10 mld zł. Oczekujemy konkretnych rozmów z rządem jak te ubytki zrekompensować - mówił Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Prezydent Gdańska wskazała, że obecna sytuacja może doprowadzić do stagnacji.
- Chodzi o to, żeby dzieci mogły się uczyć w bezpiecznych warunkach, żeby mieszkańcy mogli korzystać z nowoczesnej komunikacji. Bez zrównoważonej sytuacji budżetowej nie będziemy mogli rozwijać naszych miast. – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska
Samorządowcy przypomnieli swoje postulaty finansowe. Domagają się od polskiego rządu między innymi zwiększenia udziału gmin w podatkach PIT i CIT, a także rozluźnienia zapisów ustawy o finansach publicznych, odnoszących się do równowagi dochodów i wydatków bieżących. Włodarze miast chcieliby poluzowania w tym zakresie przez najbliższe 3 lata. Ponadto wśród postulatów znalazło się znaczące zwiększenie wydatków z państwowego budżetu na edukację, a także reforma wadliwego ich zdaniem systemu wyrównawczego, zwanego potocznie Janosikowym.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.