W Gdańsku od kilku lat funkcjonuje Regionalne Centrum Wolontariatu - miejska jednostka, która zrzesza wolontariuszy i przygotowuje dla nich szereg ofert wolontariackich. W czasie szczytu pandemii koronawirusa RCWG zorganizowało akcję Gdańsk Pomaga.
Działania centrum wolontariatu zostały dostrzeżone na arenie międzynarodowej, czego wynikiem było przyznanie Gdańskowi tytułu Europejskiej Stolicy Wolontariatu. Tytuł zaczęto przyznawać w 2013 r. Decyzję o tym, które europejskie miasto otrzyma ten tytuł, podejmuje międzynarodowe jury. Poprzednimi Europejskimi Stolicami Wolontariatu były m.in.: Barcelona, Lizbona, Londyn, Padwa, czy Berlin.
[news:1110735]
"Bez nas nie działa"
Właśnie to hasło wybrano dla Gdańska na tytuł Europejskiej Stolicy Wolontariatu 2022 r. Hasło zostało wypracowane podczas specjalnie w tym celu przygotowanych warsztatów.
- Żebyśmy byli razem, czy w koszulce wolontariatu sportowego, czy w mundurze OSP, czy jako ratownicy medyczni, czy jako wolontariusze MOPR, a może jeszcze na wiele innych sposobów. Gdzie jest wolontariat dzisiaj w Gdańsku, gdzie jest wolontariat dzisiaj w Polsce. Myślę, że ta refleksja wyjdzie z Gdańska, bo w Gdańsku jesteśmy do tego zdolni. Bądźmy razem, bo tylko wtedy będziemy mogli rzeczywiście powiedzieć, że "Bez nas nie działa"- mówiła Monika Chabior, zastępca prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.
Lokalne centra wolontariatu, karta wolontariusza i wiele więcej...
Podczas wczorajszej konferencji prasowej, władze Gdańska oraz Regionalnego Centrum Wolontariatu przedstawili cele i plany na najbliższy rok. Jak podkreślali podczas spotkania z dziennikarzami, Europejska Stolica Wolontariatu oraz "Bez nas nie działa” to nie tylko hasła.
- Gdańsk pokaże to wieloma działaniami, które zaplanowaliśmy wspólnie, do których wszystkich wolontariuszy, ale również organizacje z całego Gdańska zapraszam. Chcielibyśmy stworzyć jedno wielkie partnerstwo działające na rzecz całego miasta - mówi Dawid Jastrzębski, prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku.
Podczas wtorkowej konferencji zorganizowanej w Europejskim Centrum Solidarności, prezes RCWG przedstawił 10 celów Gdańska, jako Europejskiej Stolicy Wolontariatu 2022:
- powstanie 10 lokalnych centrów wolontariatu,
- uruchomienie gdańskiego funduszu Europejskiej Stolicy Wolontariatu,
- uruchomienie gdańskiego funduszu ekologicznego,
- 100 000 godzin działań wolontariackich na rzecz Gdańska,
- uruchomienie Karty Wolontariusza w ramach dodatku do karty mieszkańca,
- organizacja I Pomorskiego Campusu Wolontariuszy,
- certyfikacja kompetencji wolontariuszy,
- certyfikacja organizacji przyjaznych wolontariuszom/kom,
- organizacja I Pomorskiego Forum Wolontariatu Pracowniczego,
- utworzenie platformy e-learningowej dla osób niedowidzących, głuchych oraz migrantów zagranicznych.
- wolontariat w szkołach i na uczelniach wyższych,
- ludzie i środowisko,
- demokratyczne i aktywne społeczeństwo,
- aktywni mieszkańcy, dobrze zorganizowany wolontariat.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.