Samorządowcy z Pomorza skupieni w Stowarzyszeniu Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot walczą o ustawę metropolitalną. Wczoraj połączone senackie komisje, Ustawodawcza oraz Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej przyjęły stosowny projekt ustawy.
Ustawa metropolitalna pozwoliłaby lepiej współpracować samorządom oraz dała dodatkowy zastrzyk finansowy dla samorządów. Uchwalenie ustawy w proponowanym kształcie dałoby władzom lokalnym prawo dysponowania dodatkowymi środkami w postaci 5% z podatku PIT, które dotychczas zasilały budżet centralny.
- Od prawie trzech lat działa pilotaż metropolii na Śląsku. Różnica między nami a Śląskiem jest taka, że tam mają do tego narzędzia. My, poza narzędziami związanymi ze Zintegrowanym Inwestycjami Terytorialnym, czyli częścią budżetu Regionalnych Programów Operacyjnych z budżetów unijnych, którymi możemy zarządzać, narzędzi po prostu nie mamy - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, która w Warszawie występowała jako prezes Rady OMGGS.
Podczas głosowania w komisjach senackich 24 senatorów poparło projekt ustawy, dwoje wstrzymało się od głosu. Co ważne nie było głosów przeciwnych.
Projekt trafi teraz na sesję plenarną Senatu, która najprawdopodobniej odbędzie się we wrześniu. Jeśli zyska poparcie większości w izbie wyższej polskiego parlamentu, zostanie skierowany do Sejmu RP. Sądząc po wynikach głosowania w komisjach, zarówno Senat, jak i Sejm ustawę powinny przyjąć. Proces legislacyjny może potrwać jeszcze kilka miesięcy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.