Tegoroczne głosowanie gdańskim w Budżecie Obywatelskim rozpoczęło się w poniedziałek, 26 września. Obywatele Gdańska mogą zagłosować maksymalnie na osiem spośród 480 dostępnych projektów. Pomysły mieszkańców są zróżnicowane. Większość stanowią inicjatywy dzielnicowe, ale jest też wiele projektów w szerszej skali, zwanych ogólnomiejskimi. Ponadto projekty dzielą się na zwykłe i zielone, czyli te dotyczące zieleni.
Tinder dla zwierzaków. O co chodzi?
Kilka pomysłów przykuło naszą szczególną uwagę. Część z nich pojawiło się w Budżecie Obywatelskim po raz pierwszy. Najbardziej nietypowo brzmiącym jest ogólnomiejski projekt „Tinder dla zwierzaków – pomoc w poszukiwaniu miłości dla psów i kotów”. Na czym polega ten pomysł?Założeniem jest stworzenie mobilnej i webowej aplikacji, która ma ułatwić zwierzakom z miejskiego schroniska Promyk znalezienie nowego właściciela. Tak samo ma ułatwić miłośnikom zwierząt znalezienie nowego, ukochanego futrzaka. Program miałby zostać stworzony na systemy Android i iOS. Łączny koszt projektu szacowany jest na 607 tysięcy złotych. Roczny koszt utrzymania gotowego programu szacowany jest na 140 tysięcy złotych
Zajęcia MMA dla… dzieci
Sporo komentarzy w sieci zdobył projekt „MMA Kids – zajęcia MMA dla dzieci”. Jego autor zakłada sfinansowanie i prowadzenie dzięki Budżetowi Obywatelskiemu cotygodniowych, godzinnych zajęć MMA dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat. Zajęcia miałyby odbywać się przez rok, a ich koszt oszacowano na niespełna 24 tysiące złotych.
Tężnia na Oruni
Kolejną ciekawą, a zarazem znaną z poprzedniej edycji BO propozycją, jest budowa tężni solankowej w Parku Oruńskim. Projekt, oprócz budowy samej tężni, zakłada rozbudowę monitoringu w Parku Oruńskim w okolicy planowanego obiektu. Jak zaznacza autorka projektu, pomysł pełni nie tylko funkcje rekreacyjne, ale też zdrowotne, dzięki właściwościom minerałów i mikroelementów zawartych w solankowej wodzie.Projekt w zeszłym roku uzyskał dużą liczbę głosów i niewiele zabrakło do jego przegłosowania. W związku z tym autorka zdecydowała się na ponowne zgłoszenie projektu w tym roku. Szacowany koszy inwestycji to 1,1 mln złotych, a roczny koszt utrzymania ustalono na 5 tysięcy złotych.
Ninja Park. Skorzystają tylko ninja?
Uwagę przykuwa też projekt budowy Ninja Parku w dzielnicy Przymorze Wielkie, przy ulicy Jagiellońskiej. Pod tajemniczą nazwą kryje się plenerowy tor przeszkód, który ma mieć kilka stopni trudności, odpowiednie dla dzieci i młodzieży w różnym wieku. Obiekt ma zawierać elementy znane m.in. z Ninja Warrior Polska. Ninja Park ma być miejscem dającym możliwość rozładowania energii starszym dzieciom i młodzieży. Szacowany koszt projektu to 350 tysięcy złotych, a jego roczne utrzymanie ma wynieść 3000 złotych.
Nie budowa, lecz usunięcie
Ostatnim projektem, który zwrócił naszą uwagę, jest „Usunięcie barierek z ulicy Focha”. Jest to prawdopodobnie jedyny projekt, który nie zakłada budowy żadnej nowej infrastruktury, lecz usunięcie istniejącej. Mieszkańcy dzielnicy Aniołki wzięli sprawy w swoje ręce i chcą usunąć przeszkadzające im barierki przy wjeździe do podziemnego parkingu przy ulicy Focha 21. Jak tłumaczy autorka projektu, usunięcie przeszkody ma ułatwić przejazd wózków, a także zapewnić swobodne przejście. Kolejną korzyścią ma być ochrona trawnika, po którym chodzą dziś mieszkańcy w celu ominięcia barierek.Koszt usunięcia barierek i wymianę lub wypełnienie uszkodzonych płyt chodnikowych oszacowano na 2,5 tysiąca złotych.
Głosowanie w Budżecie Obywatelskim 2023 potrwa do 10 października 2022 roku
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.