reklama

Niezrealizowane projekty Budżetu Obywatelskiego. Co się z nimi stało?

Opublikowano:
Autor:

Niezrealizowane projekty Budżetu Obywatelskiego. Co się z nimi stało? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Budżet ObywatelskiBudżet Obywatelski w tym roku odbędzie się w Gdańsku po raz dwunasty. W tym czasie prawie tysiąc projektów zostało wybranych przez mieszkańców, a większa część z nich została już zrealizowana. Co jednak z tymi, które jeszcze nie doszły do skutku?
reklama

Kilka dni temu zakończył się proces przyjmowania projektów do 12. już edycji Budżetu Obywatelskiego w Gdańsku. Złożono 612 projektów, w tym 553 dzielnicowych i 58 ogólnomiejskich. Teraz propozycje mieszkańców będą weryfikowane, a we wrześniu zostaną poddane głosowaniu. We wszystkich edycjach łącznie wybrano 933 projekty, z czego 670 zostało zrealizowane. Co z tymi pozostałymi? 

Miasto na realizacje projektów o charakterze majątkowym ma dwa lata, a na pozostałe rok. Jednak niejednokrotnie dochodziło do przeciągających się opóźnień. Sztandarowym przykładem może być fontanna przy Parku Brzezińskim, która została wybrana w ramach BO 2021, a nadal nie powstała. Projekt miał trzy przetargi, ale kwota ustanowiona przez miasto nie była wystarczająca. Wykonawcę wybrano niecały miesiąc temu, po dołożeniu do projektu 400 tysięcy złotych.

reklama

[news:1527916]

Ile projektów czeka na realizacje?

Postanowiliśmy zapytać urzędników, co z tymi 263 projektami, które nie zostały jeszcze zrealizowane. Niestety takie informacje nie są dostępne, ani na stronie internetowej BO, ani jakiejkolwiek innej należącej do miasta. Co jest trochę ironią, pamiętając, że mamy na myśli Budżet Obywatelski, a ci tytułowi obywatele nie mają możliwości śledzenia progresu projektów, które sami wybrali.

Jak dowiedzieliśmy się od Marty Formelli z Biura Prasowego UMG, większość projektów jest w trakcie regulaminowej realizacji, w co zapewne wlicza się 111 inwestycji, wybranych w ramach poprzedniej edycji oraz 117 wybranych we wrześniu 2022 roku. Pozostałe przekroczyły już wyznaczony termin. Nie otrzymaliśmy jednak dokładnej informacji, ile dokładnie jest opóźnionych. Możemy się zatem domyślać.

reklama

Jednak wiemy, że 10 z nich zostało wstrzymanych decyzją byłego już Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Igora Strzoka. Są to:

  • Zdrowa Oliwa - pierwsza tężnia solankowa w Oliwie i wodne zamgławiacze na upalne dni (BO 2020);
  • Ogród deszczowy w Parku Steffensów - niecka wschodnia (I) (BO 2021);
  • PlanTy na Podwalu (BO 2021);
  • Pumptrack - tor jazdy dla: rowerzystów, rolkarzy, deskorolkarzy, jeżdżących na bmx-ach, czy hulajnogach (BO 2021);
  • Odbudowa historycznego pomostu nad Stawem Łabędzim w Parku Oliwskim (BO 2022);
  • Świetliki Opływu Motławy - instalacja latarni (BO 2022);
  • Park na Przymorzu Małym - dokończenie budowy Parku przy Potoku Oliwskim, zielone miejsce dla wszystkich (BO 2022);
  • Oświetlenie parku na Biskupiej Górce (BO 2022);
  • Miejska Galeria Kosycarzy - cz. 1 (BO 2022);
  • Plenerowa strefa relaksu i zabawy dla dzieci, dorosłych i seniorów (BO 2022).
Odezwaliśmy się do byłego konserwatora w tej sprawie, prosząc o komentarz, jednakże nie dostaliśmy odpowiedzi.

reklama

Według informacji otrzymanych od urzędników, proces realizacyjny trzech innych projektów został wstrzymany i finalnie żaden z nich nie dojdzie już do skutku. Są to:

  • Psi plac zabaw na Chełmie (BO 2020) - powodem braku realizacji był brak zgody spółdzielni mieszkaniowej Chełm, a projekt miał powstać na ich terenie.
  • Zielone torowisko tramwajowe na ulicy Mazurskiej (BO 2020) - inwestycja została wstrzymana ze względu na problem z wyłonieniem wykonawcy w ramach przetargu. Wycena urzędników mijała się z kwotą w nadesłanych ofertach wielokrotnie.
  • Wieża widokowa w Parku Oruńskim (BO 2018) - problem z wyznaczeniem miejsca realizacji. Po uzgodnieniu z wnioskodawczynią kwota została przekazana dokończenie drogi rowerowej ze zbiornika Augustowska do Parku Oruńskiego wraz z kładką przez Raduni. Obecnie trwa planowanie tej inwestycji.
[news:1467994]

Jakie są powody opóźnień?

Pozostałe inwestycje borykają się z opóźnieniami, ale nadal mają zostać zrealizowane. Jak podała Marta Formella, głównymi przyczynami niewywiązania się z terminu są: przekroczenie ustalonej kwoty w przetargach, ciągnący się proces uzgodnień z jednostkami miejskimi, brak wykonawców lub odstąpienia od umowy z ich winy, zmiany w projektach podczas realizacji.

Urzędniczka dodała jeszcze, że nie wszystko da się przewidzieć w krótkim czasie weryfikacji setek projektów. Fakt, ale może warto zatem zmniejszyć skalę przedsięwzięcia, jeśli miałoby to zagwarantować brak kilkuletnich opóźnień, oraz dać pewność, że wygrany projekt zostanie zrealizowany. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama