reklama

Najciekawsze projekty transportowe w Budżecie Obywatelskim [PRZEGLĄD]

Opublikowano:
Autor:

Najciekawsze projekty transportowe w Budżecie Obywatelskim [PRZEGLĄD] - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Budżet Obywatelski Już od kilku dni gdańszczanie mogą oddawać swoje głosy na projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego 2022. Na łamach Pulsu Gdańska rozpoczęliśmy publikacje cyklu przeglądów najciekawszych projektów zgłoszonych przez mieszkańców. Dziś przyjrzymy się projektom związanym z transportem zbiorowym.
reklama

Zielone torowiska tramwajowe

Zielone, pokryte trawą torowiska tramwajowe, są bardzo dobrym rozwiązaniem do zastosowania w miastach. Pośród betonowej, miejskiej zabudowy, takie torowiska potrafią cieszyć oko przechodniów, jednak poza tym należy wyróżnić jeszcze dwie istotne zalety "zielonych dywanów". Po pierwsze większa ilość zieleni, nawet w formie trawnika, przyczynia się do efektywniejszej retencji wód opadowych. Ponadto zielone torowiska tłumią hałas, który wytwarza nadjeżdżający tramwaj. W Gdańsku długość takich torowisk jest niestety bardzo niewielka. Obecnie występują one na węźle Kliniczna oraz przy pętli tramwajowej w Jelitkowie. Część polskich miast dziś intensywnie zwiększa długość zielonych torowisk tramwajowych.

W tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego zostały zgłoszone aż cztery projekty wykonania zielonych torowisk, ich listę prezentujemy poniżej:

Zielony Budżet Obywatelski

  • (Brzeźno) Zielone torowisko tramwajowe - trawiasty dywan na ul. Mazurskiej, projekt nr 1,
  • (Nowy Port) Zielone torowisko tramwajowe – roślinny dywan na ul. Marynarki Polskiej (od skrzyżowania z ul. Przyjaciół do ul. Wolności), projekt nr 1,
  • (Siedlce) Zielone torowisko tramwajowe – roślinny dywan na ul. Kartuskiej (od przystanku "Ciasna", do przejścia dla pieszych przed przystankiem "Zakopiańska"), projekt nr 1,
Projekty ogólnomiejskie

  • Zielone torowisko tramwajowe – kwiecisty dywan na al. Zwycięstwa (od skrzyżowania z ul. Piramowicza do al. Hallera), projekt nr 14,

Zielone przystanki autobusowe

Pozostając w temacie infrastruktury komunikacyjnej, prezentujemy kolejne zgłoszone przez mieszkańców pomysły. Są to zielone wiaty przystankowe - obrośnięte bluszczem i roślinnością. Takie rozwiązanie stosuje się już w wielu polskich miastach. Zielona wiata przystankowa w założeniu ma być samowystarczalna. To oznacza, że oświetlenie, ładowarki USB, oraz wyświetlanie rozkładów na elektronicznym papierze mają być zasilane z paneli słonecznych zamontowanych na dachu. Przy takim przystanku ustawione mają zostać również kosze do segregacji odpadów. W Gdańsku dotychczas nie ustawiono ani jednej takiej wiaty.

Projekty dzielnicowe

  • (Wrzeszcz Górny) Ekologiczna wiata przystankowa na przystanku autobusowym "Jaśkowa Dolina" (05), projekt nr 3,
Zielony Budżet Obywatelski

  • (Chełm) Pętla Witosa - zielona wiata przystankowa (przystanki tramwajowe na pętli Chełm Witosa), projekt nr 4,
  • (Ujeścisko - Łostowice) - Ekologiczna wiata przystankowe na przystanku "Jeleniogórska" (01), projekt nr 4.
Głosowanie w Budżecie Obywatelskim trwa do 18.10. Swój głos może oddać każdy mieszkaniec Gdańska niezależnie od wieku na miejskiej stronie.

[news:1226087]

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama