3 marca 2023 roku zakończył się etap zgłaszania projektów do Budżetu Obywatelskiego 2024. Do tego czasu mieszkańcy mogli wykazać się kreatywnością i troską o miasto, zgłaszając swoje propozycje projektu do BO. Jedenasta edycja tego programu jest jednocześnie tą rekordową - zgłoszono w niej aż 697 projektów, z czego 208 kwalifikuje się do Zielonego Budżetu Obywatelskiego. Przeważająca część zgłoszeń, dokładnie 632, to projekty dzielnicowe. Pozostałe 65 to projekty ogólnomiejskie. Ta rekordowa liczba wynika najprawdopodobniej z jednego powodu - ze względu na zmiany w regulaminie BO, wnioskodawcy już nie muszą składać papierowej wersji wniosku w urzędzie. Należy jednak wziąć pod uwagę, iż ta liczba na pewno ulegnie zmianie, ponieważ zgodnie z harmonogramem BO, projekty czeka teraz kilka etapów mających na celu ich weryfikację oraz ocenę. Można jednak spodziewać się mniejszej redukcji niż rok temu, ponieważ wówczas 33 wnioski z 177 odrzucono z powodu niespełnienia wymogów formalnych, czyli niedostarczenia papierowej kopii projektu. W tym roku, ze względu na wcześniej wspomniane zmiany w regulaminie, ta formalność już nie stoi na przeszkodzie obywatelom.
W tym roku na prowadzenie w kwestii aktywności wysunęły się 3 dzielnice: Chełm (41 zgłoszeń), Oliwa (34 zgłoszenia) i Wrzeszcz Górny (31 zgłoszeń). Mieszkańcy tych dzielnic zgłaszali przede wszystkim projekty, które w jakiś sposób odnowiłyby najbardziej uczęszczane punkty w ich okolicy, na przykład projekt mający zrewitalizować plac przy ulicy Poczty Gdańskiej przy dworcu Gdańsk Oliwa. Dużą część zgłoszeń w tych dzielnicach stanowią również projekty w ramach Zielonego Budżetu Obywatelskiego. Ich liczba w przypadku powyższej trójki waha się między 1/4 a 1/3.
Tegoroczna edycja BO przynosi również sporo pozytywnych zaskoczeń. Jednym z nich jest liczba propozycji projektów zgłoszonych przez mieszkańców Letnicy, która jest taka sama jak w przypadku Przymorza Małego. Na ten moment Przymorze Małe zamieszkuje około 15 tys. osób, a Letnicę, według oficjalnych danych, około dwóch tysięcy. W ten sposób, przy ponad siedmiokrotnej różnicy w liczbie mieszkańców, mówimy o takiej samej partycypacji publicznej. Mieszkańcom Letnicy, podobnie jak w przypadku Chełmu i Wrzeszcza Górnego, zależy na terenach zielonych, gdyż w tym przypadku praktycznie połowa zgłoszonych projektów kwalifikuje się do ZBO.
Nad projektami będzie można głosować od 11 do 25 września, kiedy już przejdą wszystkie etapy mające na celu ich weryfikację o ocenę. Głosować będzie można za pomocą systemu elektronicznego, a 29 września zostaną ogłoszone wyniki.
[news:1349605]
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.