reklama

Rekord pomysłów w Budżecie Obywatelskim. Mniejsze formalności przyniosły efekt?

Opublikowano:
Autor:

Rekord pomysłów w Budżecie Obywatelskim. Mniejsze formalności przyniosły efekt? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Budżet ObywatelskiWłaśnie zakończył się etap przyjmowania zgłoszeń projektów do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego 2024. W tym roku liczba projektów jest rekordowa i wynosi 697. Rok temu zgłoszono o ponad 100 projektów mniej.
reklama

3 marca 2023 roku zakończył się etap zgłaszania projektów do Budżetu Obywatelskiego 2024. Do tego czasu mieszkańcy mogli wykazać się kreatywnością i troską o miasto, zgłaszając swoje propozycje projektu do BO. Jedenasta edycja tego programu jest jednocześnie tą rekordową - zgłoszono w niej aż 697 projektów, z czego 208 kwalifikuje się do Zielonego Budżetu Obywatelskiego. Przeważająca część zgłoszeń, dokładnie 632, to projekty dzielnicowe. Pozostałe 65 to projekty ogólnomiejskie. Ta rekordowa liczba wynika najprawdopodobniej z jednego powodu - ze względu na zmiany w regulaminie BO, wnioskodawcy już nie muszą składać papierowej wersji wniosku  w urzędzie. Należy jednak wziąć pod uwagę, iż ta liczba na pewno ulegnie zmianie, ponieważ zgodnie z harmonogramem BO, projekty czeka teraz kilka etapów mających na celu ich weryfikację oraz ocenę. Można jednak spodziewać się mniejszej redukcji niż rok temu, ponieważ wówczas 33 wnioski z 177 odrzucono z powodu niespełnienia wymogów formalnych, czyli niedostarczenia papierowej kopii projektu. W tym roku, ze względu na wcześniej wspomniane zmiany w regulaminie, ta formalność już nie stoi na przeszkodzie obywatelom. 

reklama

W tym roku na prowadzenie w kwestii aktywności wysunęły się 3 dzielnice: Chełm (41 zgłoszeń), Oliwa (34 zgłoszenia) i Wrzeszcz Górny (31 zgłoszeń). Mieszkańcy tych dzielnic zgłaszali przede wszystkim projekty, które w jakiś sposób odnowiłyby najbardziej uczęszczane punkty w ich okolicy, na przykład projekt mający zrewitalizować plac przy ulicy Poczty Gdańskiej przy dworcu Gdańsk Oliwa. Dużą część zgłoszeń w tych dzielnicach stanowią również projekty w ramach Zielonego Budżetu Obywatelskiego. Ich liczba w przypadku powyższej trójki waha się między 1/4 a 1/3. 

Tegoroczna edycja BO przynosi również sporo pozytywnych zaskoczeń. Jednym z nich jest liczba propozycji projektów zgłoszonych przez mieszkańców Letnicy, która jest taka sama jak w przypadku Przymorza Małego. Na ten moment Przymorze Małe zamieszkuje około 15 tys. osób, a Letnicę, według oficjalnych danych, około dwóch tysięcy. W ten sposób, przy ponad siedmiokrotnej różnicy w liczbie mieszkańców, mówimy o takiej samej partycypacji publicznej. Mieszkańcom Letnicy, podobnie jak w przypadku Chełmu i Wrzeszcza Górnego, zależy na terenach zielonych, gdyż w tym przypadku praktycznie połowa zgłoszonych projektów kwalifikuje się do ZBO. 

reklama

Nad projektami będzie można głosować od 11 do 25 września, kiedy już przejdą wszystkie etapy mające na celu ich weryfikację o ocenę. Głosować będzie można za pomocą systemu elektronicznego, a 29 września zostaną ogłoszone wyniki.

[news:1349605]

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama