reklama

Ruszyła nowa inwestycja mieszkaniowa w mieście

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: www.gdansk.pl

Ruszyła nowa inwestycja mieszkaniowa w mieście - Zdjęcie główne

foto www.gdansk.pl

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Nieruchomości GdańskW miejscu zniszczonej po pożarze kamienicy na gdańskich Siedlcach powstaje kompleks budynków, który w połowie 2025 roku ma być gotowy do użytku. W jego skład wejdą cztery kameralne budynki mieszkalne oraz jeden obiekt pełniący funkcje społeczne, w którym działać będzie m.in. Gdański Ośrodek Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży.
reklama

Nowe mieszkania w dziewięć miesięcy

Budowa opiera się na nowoczesnej technologii prefabrykowanych modułów drewnianych. Dzięki temu prace budowlane mają zakończyć się w zaledwie dziewięć miesięcy. Wykonawca specjalizuje się w budowie obiektów modułowych, a podobne projekty zrealizował już wcześniej, np. w Osowej, gdzie powstała filia szkoły w ciągu jednego roku. Na potrzeby Gdańskiej Infrastruktury Społecznej powstaną cztery budynki mieszkalne o wielorodzinnej zabudowie. Trzy z nich będą miały trzy kondygnacje, a jeden pięć. W budynkach znajdzie się łącznie 43 mieszkania o powierzchni od 880 do 1560 m². Piąty budynek, o powierzchni 1600 m², będzie służył jako siedziba instytucji społecznych, takich jak Gdański Ośrodek Pomocy Psychologicznej oraz Miejski Zespół Orzekania o Niepełnosprawności.

reklama

Innowacyjna i ekologiczna technologia

Kluczowym elementem projektu jest szerokie zastosowanie drewna, co podkreśla proekologiczny charakter inwestycji. Moduły drewniane są nie tylko odnawialne, ale także przyjazne środowisku, pochłaniając dwutlenek węgla z atmosfery. Budynki będą również zasilane energią odnawialną – przewidziano instalację paneli fotowoltaicznych oraz turbin wiatrowych. Z kolei woda opadowa zostanie wykorzystana w ogrodach deszczowych, które wspomogą lokalną bioróżnorodność.

– Jednym z głównych założeń projektowych było szerokie wykorzystanie drewna jako materiału konstrukcyjnego - podkreśla Tomasz Balcerowski, prezes zarządu Ekoinbud.- Dlatego powstające obiekty będą bazować na konstrukcji hybrydowej - żelbetowej oraz wykorzystującej prefabrykowane moduły drewniane. Jest to materiał naturalny, odnawialny i proekologiczny ze względu na pochłanianie dwutlenku węgla z atmosfery. Budynki będą częściowo zasilane energią odnawialną z paneli fotowoltaicznych oraz turbin wiatrowych. Woda opadowa będzie natomiast odpowiedzialnie wykorzystywana w oparciu o plan zarządzania: poprzez zastosowanie ogrodów deszczowych minimalizujących ryzyko przeciążenia miejskiej sieci kanalizacji deszczowej, jednocześnie wspierających bioróżnorodność lokalnej roślinności.

reklama

Inwestycja przewiduje także zagospodarowanie terenu wokół budynków. Powstaną tu place zabaw, siłownie zewnętrzne oraz mury oporowe wykończone cegłą pochodzącą z odzysku.

Projekt zyskał wsparcie finansowe m.in. z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Krajowego Planu Odbudowy, a jego łączny koszt wynosi blisko 50 milionów złotych.

Źródło: www.gdansk.pl

Wsparcie dla potrzebujących

W ramach projektu przewidziano kompleksowe wyposażenie jednego z mieszkań dla rodziny zastępczej, dzięki wsparciu Gdańskiej Fundacji Rozwoju Gospodarczego oraz firmy Mag Dystrybucja. Nowa inwestycja stanowi ważny krok w realizacji Gdańskiego Programu Mieszkalnictwa Społecznego, zapewniając bezpieczne schronienie i pomoc dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Przekazanie mieszkań i lokali usługowych zaplanowano na połowę 2025 roku.

reklama

Źródło: www.gdansk.pl

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama