reklama

Wydano alert drugiego stopnia dla całego kraju. W woj. pomorskim to nie wszystko

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: IMGW/wikipedia

Wydano alert drugiego stopnia dla całego kraju. W woj. pomorskim to nie wszystko - Zdjęcie główne

foto IMGW/wikipedia

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Alerty METEOInstytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał kolejne ostrzeżenia meteorologiczne dla województwa pomorskiego. Alerty pierwszego i drugiego stopnia obejmują całe Pomorze. Poniżej przedstawiamy, jakie zjawiska zagrażają mieszkańcom i jak się przed nimi uchronić.
reklama

We wtorek, 14 stycznia IMGW wydało alerty dla mieszkańców całego kraju. Mapa ostrzeżeń cała pokryta jest kolorem pomarańczowym, którym posługują się synoptycy, gdy wydawany jest alert drugiego stopnia. Jedynie na Pomorzu obowiązują dwa ostrzeżenia.

Alert drugiego stopnia dla Pomorza

Alert wydany przez IMGW dotyczy Gdańska, Gdyni Sopotu, a także powiatów w województwie, tj: puckiego, wejherowskiego, lęborskiego, tczewskiego, kartuskiego, starogardzkiego, słupskiego, malborskiego, nowodworskiego, sztumskiego i kwidzyńskiego.

Synoptycy ostrzegają opadami marznącymi, które są wynikiem niskich temperatur i opadów deszczu.

– Prognozowane są słabe, okresami umiarkowane opady marznącego deszczu lub mżawki powodujące gołoledź – dowiadujemy się z komunikatu IMGW.

reklama

Niebezpieczne zjawisko występować ma od wtorku, 14 stycznia od godz. 8:00 do godz. 19:00 tego samego dnia.

Alert pierwszego stopnia dla Gdańska i Pomorza

Dla części woj. pomorskiego IMGW wydało także ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia. Dotyczy ono silnego wiatru.Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska oceniono na 80%.

– W strefie nadmorskiej wystąpi dość silny i silny wiatr o średniej prędkości do 45 km/h, w porywach do 75 km/h, południowo-zachodni i zachodni – ostrzegają synoptycy.

Silny wiatr ma występować aż do godz. 19:00 (14 stycznia).

Co to jest gołoledź i opady marznące

Gołoledź to warstwa gładkiego, przezroczystego lodu, która tworzy się na powierzchniach, takich jak drogi, chodniki czy drzewa, gdy padające krople deszczu lub mżawki zamarzają w kontakcie z zimnym podłożem. Opady marznące to zjawisko atmosferyczne, podczas którego deszcz lub mżawka zamarzają już po dotarciu do ziemi, pokrywając wszystko cienką warstwą lodu. Oba zjawiska stanowią duże zagrożenie dla kierowców, pieszych i infrastruktury, zwiększając ryzyko wypadków oraz utrudniając poruszanie się.

reklama

Jak zachować bezpieczeństwo podczas gołoledzi i opadów marznących?

Aby zminimalizować ryzyko podczas takich warunków, należy zachować szczególną ostrożność. Na drodze warto dostosować prędkość do warunków, utrzymywać większy dystans między pojazdami oraz unikać gwałtownego hamowania i skręcania.

Piesi powinni wybierać obuwie z antypoślizgową podeszwą, unikać pośpiechu i korzystać z balustrad. Ważne jest również regularne odśnieżanie i posypywanie chodników oraz dróg piaskiem lub solą, co może zapobiec tworzeniu się śliskich powierzchni. Pamiętajmy, że w okresie zimowym właściciele posesji są odpowiedzialni za stan dróg przed ich posesjami i za niedopełnienie swoich obowiązków trzeba liczyć się z karą, o czym pisaliśmy tutaj: Za zaniedbanie tego obowiązku dostaniesz mandat. Straż ostrzega.

reklama

Zachowanie rozwagi i dostosowanie się do warunków pogodowych pozwala zwiększyć bezpieczeństwo w czasie występowania tych niebezpiecznych zjawisk.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Najnowsze informacje z Gdańska. Newsy z gdańskiego świata: polityki, biznesu, sportu, rekreacji, kultury i edukacji. Katalog i baza firm. Ogłoszenia lokalne. Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama