reklama

Warunki biometeo. Jakie czynniki mają na nie wpływ?

Opublikowano:
Autor:

Warunki biometeo. Jakie czynniki mają na nie wpływ? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Alerty METEO Często słyszy się o warunkach biometeo. Padają sformułowania o tym, że biomet będzie korzystny, niekorzystny lub obojętny. Wiele osób wprawia to w konsternację, podczas gdy chodzi po prostu o wpływ czynników meteorologicznych na samopoczucie ludzi zdrowych i chorych.
reklama

Czym są warunki biometeo?

Wpływ pogody na samopoczucie już dawno został udowodniony na drodze wielu badań i analiz. Z tego powodu mówi się o warunkach biometeo. Termin ten jest skrótem od warunków biometeorologicznych, których skutki mogą odczuwać na własnej skórze osoby chore i zdrowe. W największym stopniu dotyczy to meteoropatów. O tym, jaki stan przyjmie biomet danego dnia, można uzyskać informację, sprawdzając prognozy pogody. Warto jednak mieć na uwadze, że są to dane o charakterze ogólnym i stanowią jedynie wskazówkę.

Kim są meteoropaci?

Meteoropaci to grupa osób, które z wyjątkową intensywnością odczuwają skutki zmian warunków biometeo. Należą do niej najczęściej kobiety, dzieci, seniorzy, ludzie z niskim ciśnieniem tętniczym i osoby, które wcześniej doznały kontuzji. Zaskakujące są dane podawane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Informują one, że pogoda zmienia samopoczucie nawet 50-70% Polaków.

Jakie czynniki mają wpływ na warunki biometeo?

Jak zostało wspomniane, informacje dotyczące biometu, ukazywane podczas prognozowania pogody, dzielą warunki na korzystne, niekorzystne lub obojętne. Są to jedynie wskazówki, ponieważ przykładowo jedna osoba może czuć się dobrze przy niższym ciśnieniu, a druga przy wyższym. Ważne jest jednak to, jakie czynniki mają wpływ na samopoczucie człowieka. Są to na przykład: temperatura i nasłonecznienie, intensywność wiatru i opady, ciśnienie atmosferyczne, wilgotność i ruch powietrza. Wyjątkowo niekorzystne okazują się warunki zmienne. Co więcej, im większa amplituda tych zmian notowanych w ciągu dnia, tym gorzej się czujemy. Zjawiskiem, któremu warto się przyjrzeć, jest biomet niekorzystny, za który uznaje się występowanie warunków, takich jak niskie ciśnienie atmosferyczne, zachmurzenie, opady deszczu i silny wiatr, a także parność, duszność oraz upały.

Jak odczuwamy warunki biometeo?

Niekorzystne warunki biometeo wpływają przede wszystkim na działanie ludzkiego organizmu. Mowa tu o zmianach na poziomie funkcjonowania komórek, tkanek, narządów, a nawet całych układów. Do najczęstszych objawów wywołanych warunkami pogodowymi należą: wahania nastroju, rozdrażnienie, senność lub bezsenność, poczucie osłabienia i brak chęci do działania, problemy z koncentracją. Wiele osób zmaga się również z bólami głowy, często o charakterze migrenowym. Jednak to nie koniec nieprzyjemnych doznań. Mówi się także o bólach kostno-stawowych oraz wahaniach ciśnienia krwi.

Jak radzić sobie z niekorzystnym biometem?

Co ciekawe, często ludzie, którzy czują się gorzej przez warunki biometeo, próbują dodać sobie energię, pijąc kawę lub napoje energetyczne. Przynosi to jednak skutki odwrotne do zamierzonych. Nagłe podwyższenie ciśnienia krwi połączone z niskim ciśnieniem atmosferycznym jeszcze bardziej osłabia nasze organizmy. Dlatego najlepszym sposobem na radzenie sobie z niekorzystnym biometem jest prawdopodobnie unikanie dużego wysiłku oraz zaopatrzenie się w środki przeciwbólowe. Dobre efekty daje również picie dużej ilości wody, jednak trudno mówić o jednej, niezawodnej recepcie na meteoropatię. Niestety u każdego może to wyglądać inaczej.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama