Czym jest radar burzowy?
Technologia stale się rozwija, a nowoczesne narzędzia pozwalają synoptykom na precyzyjne prognozowanie pogody. Dobrym tego przykładem jest radar burzowy, za którego pomocą można dowiedzieć się, gdzie w danej chwili mają miejsce wyładowania atmosferyczne oraz intensywne opady.
Budowa i specyfika urządzenia
Na rynku dostępne są już niewielkie urządzenia badające fale radiowe oraz akustyczne, które ułatwiają oszacowanie czasu nadejścia burzy. Jednak synoptycy swoją wiedzę opierają o dane wygenerowane przez znacznie większy i bardziej zaawansowany instrument. Chodzi o radar burzowy składający się z wieży, której wysokość wynosi 5-10 metrów. Na jej szczycie znajduje się kulista kopuła białego koloru. To właśnie tam ulokowane są kluczowe elementy, takie jak nadajniki, odbiorniki czy anteny.
Działanie radaru burzowego
Proces nazywany skanowaniem przestrzennym obejmuje emisję promieniowania mikrofalowego, która odbywa się podczas obrotu anteny. Wiązki i impulsy promieniowania rozpraszają się i docierają do hydrometeorów, takich jak kropelki wody czy płatki śniegu. Znając prędkość rozchodzenia się fali elektromagnetycznej, można obliczyć odległość między radarem a napotkanymi hydrometeorami oraz określić, czy opady są wielkoskalowe, czy burzowe. Na podstawie tego, jaka część promieniowania została pochłonięta, rozpoznaje się intensywność komórek burzowych.
Wyniki skanowania przestrzennego
Skanowanie przestrzenne generuje obraz ukazujący pole odbicia radaru. Powtórzone kilkukrotnie umożliwia prześledzenie rozwoju oraz drogi przemieszczania się nawałnicy. Warto pamiętać, że radar burzowy jest urządzeniem służącym do obserwacji zmian pogodowych, a nie przewidywania ich. Dopiero zebrane dane stają się podstawą do sporządzenia trafnej prognozy.
Znaczenie i zastosowanie radaru burzowego
Jak wiadomo, burza potrafi stworzyć prawdziwe zagrożenie. Kluczem do zadbania o własne bezpieczeństwo oraz odpowiedniego zabezpieczenia terenu jest wczesne otrzymanie wiadomości o nadchodzącej nawałnicy. Dzięki temu straty i szkody wyrządzone przez burze będą znacznie mniejsze. Synoptycy bezzwłocznie po sporządzeniu prognozy informują o niej odpowiednie portale oraz instytucje. Wtedy mieszkańcy zagrożonego regionu wiedzą, jakie kroki powinni podjąć.
Zobacz też: Radar burzowy Gdańsk
Kto korzysta z radarów burzowych?
Działanie radarów burzowych jest niezbędne nie tylko dla instytutów meteorologii. Chętnie korzystają z nich również organizatorzy imprez masowych, firmy ubezpieczeniowe, instytucje wojskowe oraz związane z lotnictwem czy energetyką, a także jednostki badawcze. Warto wspomnieć, że w Polsce oficjalne prognozy pogody sporządzane są przez synoptyków z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dane dostarczają oni słownie bądź w postaci meteorogramów.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.