reklama

Zalety i wady domów z piwnicą

Opublikowano:
Autor:

Zalety i wady domów z piwnicą - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Jednym z kryteriów, które biorą pod uwagę osoby planujące budowę jest podpiwniczenie obiektu mieszkalnego. Taka podziemna kondygnacja oferuje cenną, dodatkową przestrzeń – korzystnie wpływając na funkcjonalność budynku. Zarazem nie brakuje jej także paru wad, które warto uwzględnić przed dokonaniem ostatecznej decyzji odnośnie wyboru projektu gotowego domu. Jakie będą najważniejsze plusy i minusy domów z piwnicą?
reklama

Zalety domów z piwnicą

Projekt domu z piwnicą to propozycja, która pozwoli nam na wygospodarowanie przynajmniej kilku dodatkowych pomieszczeń na najniższym poziomie obiektu. Możemy wykorzystać je w niemal dowolny sposób, urządzając w nich spiżarnię, pralnię, magazyn, warsztat, siłownię czy strefę relaksu. W przypadku działki na wzniesieniu, w podziemnej kondygnacji możemy zaaranżować praktyczny, jedno- lub dwustanowiskowy garaż. Taką możliwość docenimy szczególnie w sytuacji, gdy nasza posesja jest zbyt mała na wzniesienie domu z garażem. W piwnicy z powodzeniem możemy urządzić kotłownię oraz pomieszczenie techniczne, w którym zmieści się hydrofor, zasobnik wody, pompa ciepła, rekuperator czy odkurzacz centralny. Dzięki bezpośredniemu przejściu do części mieszkalnej, będziemy mogli korzystać z niej bez konieczności wychodzenia na zewnątrz. Co istotne, podpiwniczenie korzystnie wpływa na warunki termiczne panujące w obiekcie. Latem w domu z piwnicą łatwiej jest utrzymać przyjemny chłód, natomiast zimą wykazuje on nieco mniejsze zapotrzebowanie na ogrzewanie.

Wady domów z piwnicą

Podstawową wadą projektów domów z piwnicą jest koszt ich realizacji. Wybudowanie podziemnej kondygnacji oraz jej solidne zabezpieczenie przed wilgocią może bowiem generować koszty sięgające około 25-30% wszystkich wydatków związanych ze wzniesieniem budynku. Fundusze niezbędne na przygotowanie podpiwniczenia mogą być porównywalne lub wyższe od kosztów wykonania kolejnego piętra w obiekcie. Nie powinniśmy przy tym zapominać o bieżących kosztach utrzymania piwnicy – konieczności jej oświetlania związanego z brakiem okien oraz ogrzewania, które zapobiegnie nadmiernemu wychłodzeniu pomieszczeń. Jeżeli nasza działka jest podmokła, powinniśmy także liczyć się z możliwością zawilgocenia lub wręcz zalewania piwnicy. Takie ryzyko można jednak zminimalizować, dbając o wykonanie starannej izolacji przeciwwilgociowej.

Kiedy wybrać projekt domu z piwnicą?

Projekty podpiwniczonych budynków mieszkalnych ze strony https://projekty.muratordom.pl warto wybrać zawsze wtedy, gdy wielkość naszej działki nie pozwala na wzniesienie rozległego obiektu – a jednocześnie zależy nam na posiadaniu sporej przestrzeni gospodarczej. Będą one dobrym rozwiązaniem w sytuacji, gdy mamy działkę o znacznym stopniu nachylenia i chcemy zagospodarować ją w ciekawy i funkcjonalny sposób. Takie projekty domów nie będą natomiast wskazane, gdy na naszej posesji występuje wysoki poziom wód gruntowych. Lepiej zrezygnować z nich także w przypadku, gdy chcemy ograniczyć koszty budowy – wykonanie piwnicy znacznie podroży koszt realizacji inwestycji.

Podpiwniczenie domu to propozycja, która ma zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników. Obecnie coraz mniej osób decyduje się na dom z piwnicą, więc we współczesnych projektach piwnica jest spotykana coraz rzadziej. Nadal jednak nie brakuje osób zainteresowanych jej wykonaniem. Decydując się na projekt z piwnicą, nie powinniśmy zapominać o dodatkowych kosztach związanych z jej realizacją. Jeżeli są one dla nas akceptowalne – dom z piwnicą może okazać się dobrym rozwiązaniem.

Tekst sponsorowany: Gotowe projekty domów od MURATORA - projekty.muratordom.pl 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama