Czym w rzeczywistości jest 5G?
Bezprzewodowa komunikacja za pomocą fal radiowych, czyli dobrze wszystkim znana sieć komórkowa, wystartowała już pod koniec lat 70. w Japonii i od tamtego czasu regularnie przechodzi ona modyfikacje. Utrzymujący się od kilkunastu lat standard w postaci 4G postanowiono zastąpić technologią 5G. Pod tym zapadającym w pamięć skrótem kryje się określenie „piąta generacja”.Technologia ta rozprzestrzenia w po naszym kraju, zyskując rzesze nowych zwolenników. Trudno się temu dziwić, gdyż umożliwia znacznie szybszy przesył danych. Przepustowość sieci została dzięki tej innowacji zwiększona w niektórych przypadkach nawet do 20 mb/s. Mówiąc obrazowo – 5G przyspieszyło znany standard aż dziesięciokrotnie! Dzięki temu przydatne aplikacje na telefon, które znajdziesz w zestawieniu na stronie https://komorkomat.pl/przydatne-aplikacje-na-telefon/, mogą działać jeszcze szybciej.
Piąta generacja już niedługo w każdym mieście
Jak wskazywał dr hab. Inż. Rafał Lech w wywiadzie dla Radia Gdańsk, jak dotąd dostęp do najnowszej generacji mają przede wszystkim mieszkańcy największych aglomeracji miejskich, w tym Trójmiasta. Jednak patrząc na to, jak technologia się rozwija, można wysnuć wniosek, że w ciągu najbliższych paru lat rozpowszechni się także w obrębie terenów podmiejskich.
Responsywność na najwyższym poziomie
Ta cecha również uległa zmianie, co istotnie usprawniło komunikację pomiędzy urządzeniami znajdującymi się w sieci. W przypadku technologii 5G jest to oszałamiająca liczba ograniczająca się do zaledwie 1 ms. Dla porównania. poprzednia technologia oferowała responsywność na poziomie 30 ms. To różnice widoczne nawet na tańszych smartfonach, np. marki POCO opisanych na stronie https://komorkomat.pl/5-najlepszych-smartfonow-poco/.
Doskonałe rozwiązanie na miarę XXI wieku
Zwiększona została także liczba urządzeń, które mogą jednocześnie korzystać z tej samej sieci. Ma to liche znaczenie w przypadku ogromnych przedsiębiorstw korzystających z niezliczonej ilości urządzeń elektronicznych na ograniczonym terenie. Również niewielkie firmy intensywnie korzystające z sieci internetowej zauważają, że komfort ich pracy wzrósł po przejściu ze starej technologii na najnowszą generację.Stosując to rozwiązanie, na 1 km2 funkcjonować może w tym samym czasie aż do 1 000 000 rożnych urządzeń. Nie chodzi tu tylko o komputery czy smartfony, ale też inne sprzęty podłączone do sieci. Jak wspomniał dr hab. inż. Rafał Lech w wywiadzie dla Radia Gdańsk, robotyzacja postępuje, a piąta generacja internetu stanowi dziś jeden z jej najważniejszych motorów napędowych.
Pasma częstotliwości, jakich nigdy wcześniej nie było
700 GHz, 3,6 GHz oraz 26 GHz – to pasama częstotliwości wykorzystywane w przypadku technologii 5G. Stacje uzupełnione zostały o nowoczesne anteny mogące obsługiwać wielu użytkowników naraz. Potrafią one kierunkować sygnał i tworzyć bazy danych podręcznych, co przekłada się na wydajność działania całej sieci.
Nie ma co się bać nowoczesnych technologii
Sceptyczne podejście wielu osób do tego tematu wynika w gruncie rzeczy z niewiedzy. Ludzie często boją się tego, co nowe i o czym do znudzenia mówi się w mediach. Nadejście piątej generacji może usprawnić Twoje życie. Aplikacje na smartfony, serwisy streamingowe, gry online, zaawansowane programy graficzne czy też wykorzystywane w przemyśle sieci czujników – wszystko, co do działania wymaga stałego połączenia z siecią internetową, funkcjonuje sprawniej dzięki zastosowaniu technologii 5G.Wszelkie prognozy na przyszłość, z którymi zgadza się też dr hab. inż. Rafał Lech, jasno wskazują, że postęp w dziedzinie nowoczesnych technologii oraz szeroko rozumiana robotyzacja to zjawiska, które będą się prężnie rozwijać. Technologia 5G jest niezbędna do tego, aby niektóre gałęzie gospodarki mogły w ogóle funkcjonować. Oprócz tego, że piąta generacja pomaga m.in. w skomplikowanych badaniach czy poważnej pracy naukowej, na dodatek może najzwyczajniej w świecie ułatwić Twoje życie, ponieważ szybszy internet to po prostu więcej wolnego czasu. Po więcej przydatnych informacji na temat najnowszych technologii zapraszamy do serwisu https://komorkomat.pl/.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.