Turbulencje w samolocie – czym są spowodowane i jak zachować się podczas nagłych wstrząsów?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Turbulencje w samolocie – czym są spowodowane i jak zachować się podczas nagłych wstrząsów? - Zdjęcie główne

Czym są turbulencje w samolocie? | foto Materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Podróż samolotem może być wspaniałą przygodą, ale też stresującym doświadczeniem. Podczas lotu może wydarzyć się wiele niespodziewanych sytuacji, a jedną z nich są turbulencje. Co to są turbulencje i jak sobie z nimi radzić?

Lęk przed lataniem – skąd się bierze?

Lęk przed podróżą samolotem nie jest niczym niezwykłym. Według Instytutu Badań Opinii Publicznej dotyczy ponad 30% społeczeństwa, a niemal połowa populacji czuje się niekomfortowo podczas lotu. Dlaczego tak się dzieje? Na lęk przed lataniem może składać się wiele czynników, a nawet ukrytych dotąd fobii, takich jak klaustrofobia czy lęk wysokości. Do tego dochodzi poczucie utraty kontroli, co prowadzi do dyskomfortu psychicznego. Ponadto, mogą się zdarzyć nieprzewidziane okoliczności, takie jak opóźnienie startu czy drobne problemy techniczne. Mogą też pojawić się fizyczne dolegliwości u pasażerów, takie jak drętwienie nóg, zawroty głowy lub zatkanie uszu spowodowane zmianą ciśnienia. Trudno przewidzieć co wydarzy się podczas lotu, jednak warto jest przygotować się do niego na ile to możliwe. Poczucie bezpieczeństwa to także świadomość spakowania niezbędnych rzeczy czy dopełnienie formalności związanej z ubezpieczeniem, np. w Warta.plDobrze jest też skonsultować podróż z lekarzem i zaopatrzyć się w odpowiednie leki. Warto poćwiczyć oddech, spróbować medytacji i zrelaksować się przed lotem.

Co to są turbulencje i jak zachować się w ich trakcie?

Pasażerowie zazwyczaj obawiają się momentu startu samolotu i lądowania, jednak wiele obaw budzą też turbulencje. Samolot podczas turbulencji może się trząść, a nawet nieco obniżyć lot, jednak w większości przypadków jest to zjawisko niegroźne i zupełnie naturalne. Czym właściwie są turbulencje i jak się wówczas zachować? Zjawisko turbulencji występuje bardzo często, można przyjąć, że dotyczy zdecydowanej większości lotów. Turbulencje mogą mieć wiele przyczyn, przeważnie są wynikiem zderzania się mas powietrza, o różnych temperaturach, krążących w różnych kierunkach i o różnych prędkościach. Turbulencje mogą być spowodowane przez tzw. prądy konwekcyjne, czyli nagrzane słońcem powietrze formujące chmury. Na dużych wysokościach, w pobliżu gór lub brzegu morza, mogą też wystąpić nagłe uskoki wiatru. W miejscu zderzenia się dwóch frontów pogodowych powstaje burza, która również może spowodować turbulencje. Jak zachowywać się podczas wstrząsów samolotu? Przede wszystkim nie należy wpadać w panikę, ale skupić się na spokojnym oddychaniu. Najważniejsze jest, aby pozostać na swoim miejscu i mieć zapięte pasy. Nie wolno wówczas korzystać z urządzeń elektrycznych, zamiast tego warto jest posłuchać zaleceń załogi, a w razie potrzeby poprosić stewardessę o pomoc.

Spokojnie, to tylko turbulencje

Turbulencje bardzo rzadko zagrażają bezpieczeństwu samolotu. Doświadczeni piloci wiedzą jak sobie z nimi radzić i mają na nie swoje sposoby. Niektórzy próbują je ominąć, żeby zminimalizować dyskomfort pasażerów. Inni, z kolei, wolą przeprowadzić samolot przez sam środek turbulencji, uznając ten sposób za bezpieczniejszy. Zazwyczaj pasażerowie są informowani o możliwej turbulencji z kilkuminutowym wyprzedzeniem. Dzięki temu wszyscy mają czas, aby wrócić na swoje miejsca, zapiąć się pasami i psychicznie przygotować na wstrząsy. Mimo powszechności tego zjawiska i wysokich statystyk dotyczących bezpieczeństwa lotów czasami strach przed lataniem może być zbyt silny. W takim wypadku wielu ludzi rezygnuje z podróżowania samolotem i wybiera wakacje w kraju. W Polsce jest wiele pięknych miejsc wartych zobaczenia. Dobrze jest sprawdzić dostępność lokalnych atrakcji, warunki w hotelu, a także ubezpieczenie turystyczne w kraju od Warta.pl. W wyborze miejsca pomocne mogą okazać się też opinie i oceny innych. Każda podróż i ta krajowa, i zagraniczna powinna być dobrze przemyślana. Odpowiednie przygotowanie to mniej nerwów i stresu, za to więcej spokoju i radości. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy