Punkty świetlne - Praktyczny przewodnik po oświetleniu Twojego domu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Punkty świetlne - Praktyczny przewodnik po oświetleniu Twojego domu - Zdjęcie główne

Praktyczny przewodnik po oświetleniu Twojego domu | foto Materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskiePrawidłowo oświetlone mieszkanie zachwyca o każdej porze roku i dnia. By uzyskać pożądane efekty trzeba zaplanować je odpowiednio wcześniej i uwzględnić kilka parametrów, począwszy od indywidualnych preferencji użytkowników, aż po właściwy kąt strumienia świetlnego.

Architekt wnętrz w Gdańsku czy w Krakowie zawsze zapyta więc na początku w jakim oświetleniu czujesz się komfortowo. By zaplanować oświetlenie musi też wiedzieć jaki jest Twój rytm życia i jakie są Twoje potrzeby. Być może dowie się, że lubisz lampy podłogowe, a nie chcesz kinkietów - to bardzo ważne informacje.

Prawdopodobnie na początku wskaże oświetlenie robocze, a potem oświetlenie ogólne, czyli na przykład główne oświetlenie sufitowe. Zaproponuje też dodatkowe oświetlenie, to jest oświetlenie dekoracyjne. W zależności od Twoich preferencji w miejsce lamp wiszących może zaproponować lampy ścienne. Należy pamiętać także o ilości światła naturalnego i dobrać odpowiednie natężenie źródeł. To rozjaśni ciemny korytarz czy garderobę bez okien.

Co to są punkty świetlne?

Lampy są ważnym elementem wystroju każdego wnętrza. Ale źródłem światła mogą być nie tylko one. W zależności od wysokości pomieszczenia można zamontować na przykład taśmy LED , a jako oświetlenie górne różnego typu zagłębione w suficie podwieszanym lampy sufitowe.

Na nie wszystkie mówi się "punkty świetlne".

Aby punkty świetlne spełniały swoją funkcję, trzeba zadbać o ich prawidłowe rozmieszczenie.

Co jest potrzebne by rozplanować oświetlenie

By dobrze oświetlić salon, czy każdy inny pokój, wcale niekoniecznie należy umieszczać jedną lampę na środku sufitu. Punktów świetlnych może być dużo więcej: odpowiednie lampy trzeba dobrać jako oświetlenie główne, a do tworzenia nastroju świetnie nadadzą się lampy stojące lub kinkiety lub ukryte taśmy LED, które są dobrym źródłem rozproszonego oświetlenia. Przydać się może również oświetlenie akcentowe, jak oprawy oświetleniowe do oświetlania obrazów.

Aby dobrze rozplanować oświetlenie należy wcześniej wykonać tzw. plan funkcjonalny. Tę usługę ma w swojej ofercie większość architektów wnętrz. Chodzi w niej o rozmieszczenie mebli, to znaczy zaplanowanie, w którym miejscu będzie stał stół, gdzie sofa, a gdzie biurko itd.. Projekt, który pokazuje jak rozmieścić punkty świetlne należy wykonać przed rozpoczęciem prac wykończeniowych. Gdy się już wie, jakiej wielkości stołu się potrzebuje i gdzie on będzie stał to można precyzyjnie wskazać miejsce, w którym dokładnie na środku stołu będzie zwisać lampa sufitowa. Zazwyczaj widać wtedy również gdzie warto umieścić główne oświetlenie sufitowe.

Plan funkcjonalny uświadamia także, jaki typ i poziom oświetlenia trzeba uwzględnić. Bardziej skupiony strumień świetlny przyda się jako oświetlenie blatów roboczych w kuchni lub w lampce do czytania przy łóżku. Przy czym w kuchni przyda się mocniejsze źródło światła, a w sypialni - słabsze.

Warto skonsultować się z architektem lub projektantem wnętrz, aby stworzyć profesjonalny projekt oświetlenia.

Planowanie oświetlenia

Dobry projekt oświetlenia wymaga trzech rodzajów oświetlenia. Są to światło główne, światło dekoracyjne i światło robocze.

Światło główne oświetla całe pomieszczenie, światło dekoracyjne podkreśla meble i dekoracje, a światło robocze spełnia swoją określoną rolę.

Aby zaplanować oświetlenie, należy wziąć pod uwagę rozmieszczenie lamp, wysokość pomieszczenia i styl wnętrza.

Dlaczego ważna jest temperatura barwowa światła

Przy projektowaniu oświetlenia trzeba nie tylko mądrze rozmieścić punkty świetlne, ale też uwzględnić kolory poszczególnych elementów architektonicznych, jak podłogi, czy meble i w związku z nimi dobrać barwę światła. W miejscach pracy zalecana jest chłodniejsza barwa światła, czyli 4000K i więcej niż do oświetlenia strefy wypoczynkowej, gdzie lepsze jest światło 3000K lub nawet mniej.

Ciekawe pod względem doboru barwy światła pomieszczenie to sypialnia. Do różnych zadań potrzebuje ona różnych lamp. Ciepła barwa światła jest tam potrzebna jako oświetlenie ogólne, a także jako oświetlenie akcentowe. Wynika to z naturalnego cyklu zmiany barwy światła słonecznego, która powoduje, że czujemy odprężenie i senność, gdy słońce zachodzi i światło robi się coraz cieplejsze, żółtawe. Ten efekt imitują źródła o barwie 2700K.

Ale należy pamiętać, że o ile osobom, które czytanie książki w łóżku przed snem traktują jako wspomaganie zaśnięcia właściwa będzie również ciepła barwa światła, o tyle ci, którzy uwielbiają w łóżku czytać do późna powinni wybrać kinkiety ze źródłami o chłodnej barwie, czyli 4000K.

Barwa światła powinna być dobrana także do materiałów i stylu wnętrza. Ciepłe światło podkreśla urodę materiałów i detali pomieszczenia, które są w tonacjach ciepłych. Drewno lepiej wygląda w temperaturze 2700-3000K.

Z kolei stylistyki współczesne, bazujące na elementach minimalistycznych, na przykład nawiązujących do betonu lepiej zaprezentują się w barwie 4000K lub więcej.

Zmienna barwa światła

Niektórym lampom, często za pomocą dedykowanego pilota można zmieniać barwę światła białego. Dzięki temu gdy w nocy chcesz dłużej efektywnie pracować możesz swoje źródło światła wyregulować inaczej niż wtedy, gdy przygotowujesz się do snu.

Oświetlenie robocze

Bardzo ważne jest prawidłowe oświetlenie stref roboczych w kuchni. Funkcjonalne oświetlenie blatu jest niezbędne do komfortowej i bezpiecznej pracy. W tym miejscu sprawdza się zwłaszcza umieszczane w dnie szafek wiszących oświetlenie w postaci punktów lub taśm LED. Ciepłe światło nie jest tu wskazane, chyba, że chłodniejsze, które pobudza i pomaga oczom dostrzegać szczegóły, bardzo koliduje z kolorem blatu.

Oświetlenie ogóle w kuchni nie wystarcza - niezbędne jest oświetlenie robocze, Taśma LED w pomieszczeniu salonu z kuchnią 

Oświetlenie dekoracyjne

Sufitowe lampki LED mogą być znakomitym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie chcesz podkreślić uroki wnętrza. Zwłaszcza jeśli są to oprawy regulowane, które można nakierować na obraz na ścianie, czy dekoracyjną fakturę.

Punkty świetlne zamontowane w ciekawym punkcie architektonicznym, takim jak wykusz, lub na suficie przy dekoracyjnej, ceglanej ścianie, zbudują światłem charakter wnętrza.

Również postawienie klimatycznej lampy podłogowej lub umieszczenie na komodzie lampy z dekoracyjnym kloszem może nadać pożądany charakter pomieszczeniu.

Zastosowanie ściemniacza może sprawić, że punkty świetlne będą stanowić wymarzone oświetlenie dekoracyjne.

Źródło światła

Źródła światła to na przykład nasza tradycyjna żarówka, żarówka i taśma LED czy świetlówka.

Każde źródło światła ma swoje zalety i wady. Warto wybierać źródła światła, które są energooszczędne i mają długi czas życia.

Od pewnego czasu zaczyna się rysować tendencja powrotu do wymiennych źródeł światła. To rozwiązanie przedłuża żywotność oprawy oświetleniowej.

Oświetlenie punktowe

Oświetlenie punktowe ma wiele zalet. Należą do nich zwłaszcza dyskrecja, estetyka i precyzja.

Kąt padania światła jest w nich ściśle określony, dzięki czemu precyzyjnie oświetlają konkretny fragment pomieszczenia.

Punkty świetlne są idealne do montażu w suficie podwieszanym lub na zwykłym. Idealnie jeśli są na regulowanym przegubie, który umożliwia skierowanie lampy w odpowiednią stronę.

Jak włączyć światło

Najprostszym sposobem jest włączanie przez łącznik pojedynczy lub wielokrotny. Na schodach i długich korytarzach sprawdzają się łączniki schodowe.

Światło można też włączać przez montowany na drzwiach łącznik krańcowy, który sprawdzi się w spiżarni lub garderobie. Światło włączy się wówczas gdy otworzysz drzwi. To rozwiązanie architekci wnętrz polecają do konkretnych pomieszczeń. Magdalena Kozieł -Krzyżanowska z Architekt Wnętrz Gdańsk mówi, że idealnie sprawdza się w spiżarni i garderobie. Z kolei czujkę ruchu poleca w garażu. Natomiast w łazience można zastosować czujkę ruchu lub obecności. Wydłużenie czasu czuwania i zmiana reakcji na natężenie światła z okna spowoduje, że nie wyłączy ona światła nawet wtedy gdy na dłuższą chwilę zastygnie się z książką w wannie.

Po co rozplanować oświetlenie w systemach "smart"?

Inteligentne oświetlenie to nie tylko nowoczesny gadżet, ale też funkcjonalne rozwiązanie, które poprawia komfort życia. Dzięki systemom smart możesz zdalnie sterować światłem w całym domu – włączać, wyłączać, a także dostosowywać intensywność i barwę światła, by idealnie dopasować je do nastroju czy potrzeb. Możesz ustawić harmonogramy, aby światło automatycznie włączało się o wybranej porze, lub używać czujników ruchu, które zadbają o oświetlenie tam, gdzie akurat przebywasz.

Bezpieczeństwo

Pisząc o tym, jak stosować lampy, trudno nie wspomnieć o normach. Oczywistością jest korzystanie z lamp i gniazdek dedykowanych do łazienek i innych stref mokrych.

Stosowanie się do norm związanych z klasami szczelności w łazience to podstawa bezpieczeństwa swojego i bliskich oraz trwałości instalacji. Oświetlenie oraz gniazda elektryczne muszą być odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią, aby zapobiec zwarciom i awariom. Wybierając produkty o odpowiedniej klasie szczelności (IP), chronisz swój dom przed potencjalnymi zagrożeniami i zapewniasz sobie spokojne, bezpieczne użytkowanie łazienki przez długie lata.

Trzeba też pamiętać, że choć światło jest nam niezbędne to jeśli pochodzi z niesprawdzonego źródła, może generować niechciane promieniowanie elektromagnetyczne i negatywnie wpływać zdrowie.

Dlatego zawsze sięgaj po źródła oświetlenia sprawdzonych producentów.

Co można zyskać zawczasu planując punkty świetlne

Odpowiednio dobrane oświetlenie potrafi zdziałać cuda w każdym pomieszczeniu.

Może przemienić zwykły pokój w przytulną przestrzeń, podkreślić charakter wnętrza i uczynić je bardziej funkcjonalnym.

Pamiętaj, że oświetlenie w domu to nie tylko światło, ale również design i styl.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy