reklama

Profesjonalne zdjęcia do dokumentów

Opublikowano:
Autor:

Profesjonalne zdjęcia do dokumentów - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Zdjęcie do dokumentów to nie to samo, co fotografia zrobiona na plaży czy na górskim szlaku. Zasady są bardzo jasno określone odpowiednimi przepisami. Jeśli zdjęcie nie będzie z nimi zgodne, zostanie przez urząd odrzucone. Podpowiadamy, jak zrobić profesjonalne zdjęcie do dokumentów.
reklama

Czym zrobić profesjonalne zdjęcie do dokumentów?

Profesjonalne zdjęcia do dokumentów robione… telefonem? Teoretycznie rzecz jest możliwa. Nowoczesne smartfony oferują dobrą jakość fotografii, jednak po takie rozwiązanie powinno się sięgać tylko w ostateczności. Mimo wszystko lepiej jest zlecić takie zadanie fotografowi, który specjalizuje się w tego typu ujęciach i jest na bieżąco z obowiązującymi przepisami. To nie tylko kwestia dobrego aparatu, ale też oświetlenia, statywu, dobrze dobranego tła i wymiarów ostatecznego zdjęcia, łącznie z proporcjami określającymi widoczność tła. To wszystko są niuanse, które jednakże mogą spowodować, że samodzielnie wykonana fotka zostanie przez urząd odrzucona. Zdjęcia do dokumentów w Gdańsku - wykonasz m.in. w salonie CEWE FOTOJOKER. 

Jak się przygotować do zrobienia zdjęcia do dokumentów?

Fotografia w dokumencie ma za zadanie ułatwienie identyfikacji danej osoby. Oznacza to, że:

  • Owal twarzy musi być dobrze widoczny – nie może go zasłaniać wysoki golf, apaszka lub zbyt duże wiszące kolczyki.
  • Strój do zdjęcia nie musi być oficjalny, w ostatecznym rozrachunku i tak jest słabo widoczny. Nie trzeba zakładać białej lub czarnej bluzki albo koszuli, ale lepiej pohamować się przed założeniem zbyt frywolnej.
  • Makijaż na zdjęciu do dokumentów jest dopuszczalny pod warunkiem, że będzie wyglądał naturalnie. Można podkreślić kształt oczu lub ust, ale zbyt mocny makijaż zmieniający rysy twarzy lub utrudniający identyfikację osoby najpewniej sprawi, że zdjęcie zostanie odrzucone. Trzeba tu odróżnić zdjęcie portretowe, które może być wykonane z dowolnym makijażem, od oficjalnej fotografii.
  • Jeśli osoba robiąca sobie zdjęcie do dokumentów nosi okulary, mogą być one założone, ale w taki sposób, by nie zasłaniały oczu. Refleksy świetlne nie mogą być widoczne – tu już rolą fotografa jest ustawienie osoby we właściwy sposób. Zdjęć do dokumentów nie można robić w okularach przeciwsłonecznych, a jeśli dana osoba nosi takie w związku z wadą wzroku, musi mieć stosowne zaświadczenie. Wtedy można zrobić wyjątek.
  • Zdjęć do dokumentów nie robi się w nakryciach głowy. Wyjątkiem są nakrycia związane z wyznawaną religią. Wówczas potrzebne będzie zaświadczenie o przynależności do zarejestrowanego w Polsce kościoła lub związku wyznaniowego, w którym obowiązują takie nakrycia. W dalszym ciągu jednak nie można zasłonić uszu i owalu twarzy.
  • Na zdjęciu do dokumentów muszą być widoczne brwi. Osoby z długą grzywką będą poproszone o jej odsunięcie na boki.
  • Tło musi być jednolite i gładkie. Niedopuszczalne są tła z deseniami.

Zdjęcia do dokumentów dla dzieci

Zdjęcie do dokumentów dla dziecka do lat pięciu nie podlega aż tak ścisłym obwarowaniom, jak zdjęcia dorosłych, co nie znaczy, że można dostarczyć dowolną fotkę dziecka. Trzeba bowiem pamiętać, że:

  • Owal twarzy musi być dobrze widoczny, nie może być np. częściowo przesłonięty przytulonym pluszakiem,
  • Dziecko nie może być na zdjęciu w towarzystwie innej osoby,
  • Tło za dzieckiem musi być jednolite,
  • Dziecko musi wyglądać naturalnie, nie może być w przebraniu i mieć nakrycia głowy,
  • Dziecko musi trzymać głowę prosto.
Są i dobre (dla rodziców) wieści. Małe dziecko może mieć nienaturalny wyraz twarzy, otwarte usta lub zamknięte oczy.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama