Dynamiczny rozwój rynku dań gotowych – z czego wynika?
Istnieją przynajmniej 3 główne cechy decydujące o tym, że chłodzone dania gotowe to dziś produkt popularny oraz pożądany. Są to: zmiana stylu życia, praktyczność oraz różnorodność oferty. Konsumenci coraz częściej nie mają czasu na samodzielne gotowanie, cenią sobie oszczędność czasu i wygodę, a jednocześnie chcą móc urozmaicać jadłospis – najlepiej korzystając z wysokiej jakości produktów dostosowany do odmiennych potrzeb (dania klasyczne, bezmięsne, inspirowane kuchniami świata itd.).
Już w 2021 roku wartość segmentu dań gotowych w Polsce wyniosła 2,6 mld zł, a w ciągu kilku ostatnich lat wzrasta ona o kilka procent rocznie (raport PMR "Handel produktami food-to-go w Polsce 2022”). Prognozy wskazują na dalsze wzrosty, co dla dystrybutorów oznacza konieczność współpracy z producentami, którzy dostarczają nie tylko jakość, ale i odpowiadają na trendy rynkowe oraz bieżące potrzeby konsumentów. Co to oznacza w praktyce?
Dobry producent dań gotowych – jakie cechy powinien posiadać?
Wybór odpowiedniego producenta dań gotowych to strategiczna decyzja dla każdego dystrybutora. Taki partner biznesowy powinien zagwarantować jakość dostarczanych produktów (potwierdzoną doświadczeniem pozycją na rynku i certyfikatami), innowacyjność, wszechstronność i elastyczność oferty. Nie bez znaczenia jest również indywidualne podejście do potrzeb dystrybutorów. Dlaczego te cechy są tak istotne?
Po pierwsze: wysoka jakość jest czynnikiem decydującym w kontekście zadowolenia z produktu oraz ponownego sięgnięcia po konkretną ofertę. Buduje zaufanie do marki, przekładając się na pozytywne opinie oraz wzrost liczby konsumentów. Jest to korzystne zarówno z perspektywy dystrybutora, jak i producenta dań gotowych.
Po drugie: innowacyjność oznacza zdolność adaptacji producenta do zmiennych potrzeb branży spożywczej. Z jednej strony ważne jest wykorzystanie oryginalnych i sprawdzonych receptur, z drugiej – wprowadzanie nowych rozwiązań, nowatorstwo i wyciąganie wniosków. Dzięki temu można budować rozpoznawalność i rozszerzać zainteresowanie ofertą na kolejne grupy konsumentów.
Po trzecie: wszechstronność i elastyczność oferty pomaga dostosować ją do odmiennych potrzeb odbiorców końcowych. Współczesny konsument oczekuje różnorodności, a często lubi być zaskoczony. Podczas gdy jedni preferują kuchnię tradycyjną, inni wolą smaki inspirowane kuchniami świata, potrawy na konkretną porę dnia czy okazję lub odpowiadające im kulinarnym preferencjom (np. bezmięsne). Dobry producent dań gotowych nie może dziś bazować wyłącznie na schematach czy kilku produktach, ale oferować wybór, modyfikować konkretne pozycje czy badać zadowolenie klientów i modyfikować ofertę nie tylko zgodnie z ich preferencjami, ale i obowiązującymi wymogami.
Współpraca z producentem dań gotowych jako przewaga konkurencyjna
Dla dystrybutorów współpraca z producentem dań gotowych to nie tylko dostęp to produktu. To także szereg korzyści dodatkowych, takich jak stabilność dostaw, wsparcie marketingowe czy produkcja na zamówienie dostosowana do indywidualnych potrzeb dystrybutora (np. private label). Odpowiednio dobrany partner dostarcza wysokiej jakości produkty, wspiera rozwój biznesu, zna rynek oraz jego specyfikę i potrafi dynamicznie odpowiadać na jego potrzeby. Taka kooperacja przekłada się na obopólne korzyści, budując rozpoznawalność i pozycję zarówno producenta, jak i dystrybutora.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.