reklama

Pompa do domu jednorodzinnego - jaką wybrać?

Opublikowano:
Autor:

Pompa do domu jednorodzinnego - jaką wybrać? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Wybór odpowiedniej pompy, która zasilać będzie instalację wodociągową domu jednorodzinnego jest sprawą wysokiej wagi. Nie jest jednak prosty, gdyż czynników, które mogą mieć znaczenie, jest wiele. Musimy dobrać do nich rodzaj pompy oraz poszczególne parametry. Z czego zatem wybierać?
reklama

Pompy ssące (hydroforowe)

Ten rodzaj pomp instalowany jest nad lustrem wody. Ich praca polega na zasysaniu wody z odpowiedniej głębokości. Nie ma znaczenia, czy studnia, z której czerpana jest woda, jest studnią kopaną czy wierconą - w obu przypadkach dobrze się sprawdzi, ale warto wiedzieć, że głębokość wód gruntowych w tym przypadku powinna wynosić  nie więcej niż 8 metrów (licząc  od poziomu lokalizacji pompy). Pompy ssące przeznaczone są tylko i wyłączne do wody czystej.

Na rynku dostępnych jest wiele modeli pomp hydroforowych, a wśród nich widoczny jest podział na urządzenia jedno- i wielostopniowe. W przypadku urządzenia, mającego za zadania zasilić w wodę dom jednorodzinny, zdecydowanie bardziej odpowiednie będą te drugie. Dlaczego? Pompy jednostopniowe mogą nie posiadać wystarczającej ku temu wydajności. Wielostopniowe urządzenia wyróżnia się większą wydajnością ze względu na to, że ich istotą są szeregowo połączone ze sobą wirniki (stąd nazwa wielostopniowe, ponieważ każdy z wirników tworzy kolejny stopień). Przedostające się przez każdy stopień woda zyskuje coraz większą energię, a co za tym idzie, ciśnienie wylotowe, czego rezultatem będzie możliwość dotarcia nawet do rur położonych na wysokich kondygnacjach budynku. 

Pompy głębinowe tłoczące

Ten rodzaj pomp to urządzenia pracujące w zanurzeniu w wodzie, a zamiast zasysać wodę, tłoczą ją. Najczęstszym miejscem docelowym ich montażu jest w studnia głębinowa, gdzie woda znajduje się na tyle nisko, że nie jest możliwe zassanie jej za pomocą pompy ssącej. Oprócz studni głębinowej można montować je też w innych zbiornikach wodnych - stawie czy zbiorniku na deszczówkę. Gdy ma pracować wewnątrz studni, konieczne jest bardzo uważne dobieranie jej parametrów, między innymi średnica pompy dopasowana musi być do średnicy studni,  wziąć pod uwagę trzeba poziom lustra wody w danej studni, średnicę rur, jakimi tłoczona woda będzie się przemieszczać czy też odległość, jaką musi przebyć tłoczona woda, zanim dotrze do kranu. Wszystkie te czynniki mają znaczenie dla wydajności pompy głębinowej, a prawidłowe jej dobranie może spowodować, że unikniemy takich problemów jak słabe chłodzenie silnika, zakleszczenie silnika, uszkodzenie instalacji z powodu zbyt dużego ciśnienia lub niska wydajność pompy generującej zbyt niskie ciśnienie. Jeśli zależy nam na idealnym dobraniu pompy, warto skonsultować pomysł z firmą, która specjalizuje się w tego typu przedsięwzięciach, a przy tym prowadzi serwis pomp Grundfos https://www.granimex.com.pl/serwis/, który jest w stanie stworzyć zindywidualizowany projekt, zrealizować go, a w razie konieczności wesprzeć pod kątem serwisowym.

Pompa to nie wszystko

Niezależnie od tego, czy decydujemy się na pompę hydroforową, czy głębinową, warto zadbać o to, by służyła ona jak najdłużej. Cel ten osiągniemy chociażby poprzez instalację czujnika poziomu wody, który wyłączy pompę w sytuacji, kiedy w studni zabraknie wody. Dzięki temu ominie nas problem tak zwanego działania pompy na sucho, które może ją uszkodzić. Oprócz tego warto postawić na filtr antypiaskowy. Nie tylko zwiększa żywotność instalacji, ale też chroni poszczególne elementy przed szkodliwym działaniem drobin piasku i innych zanieczyszczeń oraz dobrze zabezpiecza wirniki pompy przed zatarciem w wyniku kontaktu z tymi zanieczyszczeniami. 

Pompa zasilająca instalację wodociągową budynku jednorodzinnego to z reguły wybór pomiędzy pompą ssącą a głębinową. Prawidłowy dobór parametrów pozwoli na bezproblemowe funkcjonowanie całej instalacji. Niektóre aspekty, które łatwo pominąć, a które mogą wpłynąć na wydajność urządzenia dobrze znane są specjalistom z branży, dlatego warto pokusić się o konsultację i optymalny dobór wszelkich parametrów. Pompę zawsze warto uzupełnić o dodatkowe filtry czy czujniki, które pozwolą na lepszą kontrolę pracy pompy.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama