reklama

Mieszkania od dewelopera - na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Opublikowano:
Autor:

Mieszkania od dewelopera - na co zwrócić uwagę przed zakupem? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Mieszkania od dewelopera cieszą się niesłabnącą popularnością. Nowe inwestycje realizowane w największych polskich miastach przyciągają chętnych, których interesują zarówno duże nowoczesne apartamenty, jak również mniejsze lokale mieszkalne. Zakup mieszkania z rynku pierwotnego z myślą o długoterminowej inwestycji musi być jednak bardzo dobrze przemyślany. Co należy wziąć pod uwagę przed podpisaniem umowy? Na co uważać? Podpowiadamy.
reklama

Mieszkania od dewelopera - lokalizacja jest kluczowa

Jednym z najważniejszych czynników, jakie należy brać pod uwagę przy zakupie mieszkania na rynku pierwotnym jest jego usytuowanie. Doskonała lokalizacja jest niezwykle ważna z kilku powodów. Po pierwsze, istotnie wpływa na komfort lokatorów mieszkania. Po drugie - to właśnie od niej w dużej mierze zależą ceny mieszkań.

Przed podpisaniem umowy z deweloperem warto sprawdzić, czy w najbliższej okolicy znajduje się dużo terenów zielonych. Nie bez znaczenia pozostaje także odległość od sklepów, galerii handlowych, węzłów komunikacyjnych, szkoły, placów zabaw czy też miejsca pracy. Jeśli planujemy zakup mieszkania z pierwszej ręki w Gdańsku warto również uwzględnić poziom bezpieczeństwa w danej dzielnicy a także to, czy w pobliżu nie ma obiektów generujących hałas, co w dłuższej perspektywie może obniżać nie tylko wygodę, ale przede wszystkim wartość rynkową lokalu.

Nowe mieszkania - jaki metraż i układ?

Zakup nowego mieszkania w Gdańsku bądź też innych miastach w Polsce powinien być również uwarunkowany metrażem. Wielu prywatnych inwestorów szuka nieruchomości, która będzie odpowiadać jego indywidualnym potrzebom. Należy jednak pamiętać o tym, że wielkość mieszkania nie zawsze oznacza to, że będzie ono w pełni odpowiadać naszym wymaganiom. Równie ważny jest rozkład pomieszczeń. Im mniej nietypowych ścian czy nieustawnych wnęk, tym większa szansa na komfortowe użytkowanie - zwłaszcza przy mniejszych metrażach. Jeśli kupujemy mieszkanie na użytek własny, warto wziąć pod uwagę swoje plany na przyszłość. Może się bowiem okazać, że za kilka lat będzie potrzebny dodatkowy pokój np. dla dziecka lub na domowe biuro. 

Mieszkania od dewelopera w Gdańsku na rynku pierwotnym należy także sprawdzić pod kątem ekspozycji okien na strony świata. Jeśli zależy nam na dużej ilości światła słonecznego wpadającego do pomieszczeń, dobrym rozwiązaniem będą okna na zachód i południe. Z kolei okna na wschód okażą się trafionym pomysłem, jeśli w danym pomieszczeniu chcemy mieć jak najwięcej słońca w godzinach porannych - np. w sypialni czy kuchni.

Nowe mieszkanie w centrum miasta - na jakim etapie kupić?

Inwestycje deweloperskie i rynek pierwotny mają to do siebie, że często musimy zdecydować się na zakup nieruchomości na długo przed tym, kiedy planowane jest zakończenie budowy. Należy pamiętać o tym, że na nowe mieszkania Warszawa czy też te usytuowane w Gdańsku jest bardzo wielu chętnych - zwłaszcza jeśli cena jest stosunkowo atrakcyjna, a lokalizacja nie pozostawia wiele do życzenia.

Deweloperzy w wielu przypadkach potrafią oszacować wstępną datę zakończenia prac budowlanych i udostępnienie lokalu w stanie surowym. Urządzenie go pod klucz wymaga znacznie więcej czasu, jednak wielu prywatnych inwestorów mimo tego decyduje się na takie rozwiązanie. Znajomość terminu realizacji jest jednak kluczowa dla naszych prywatnych planów i pozwala zaplanować dalsze czynności - np. wynajęcie ekipy remontowej czy też zakup wyposażenia. 

Jeśli chcemy być pewni, że nie zostaniemy oszukani przez nieuczciwych inwestorów, można zdecydować się na zakup mieszkania w Gdańsku, które już fizycznie istnieje. To dla wielu osób duże udogodnienie - dzięki temu mogą swobodnie obejrzeć lokal, jego rozkład, jak również ocenić czy ilość światła słonecznego, widok czy też kondygnacja im odpowiada. Ile kosztuje nowe mieszkanie, które jest już niemal gotowe? Jego cena będzie wyższa niż w przypadku nieruchomości, która jest dopiero na etapie budowy.

Mieszkanie od dewelopera - jak je odebrać?

Podpisanie aktu notarialnego jest ostatnim etapem zakupu mieszkania z rynku pierwotnego. Wcześniej musimy jednak odebrać mieszkanie od dewelopera - jest to ostatnia okazja do tego, aby dokładnie sprawdzić nieruchomość, zgłosić ewentualne usterki lub niezgodność z projektem, na który się zgodziliśmy w umowie.

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na to, że wszystkie ściany, podłogi i sufity nie posiadają żadnych nierówności, pęknięć czy też innych wad. Podobnie należy postąpić z pozostałymi elementami wykończenia mieszkania. Nie bez znaczenia pozostaje także to, czy na gotowych powierzchniach nie występuje pleśń, grzyb lub zawilgocenia, które mogą później doprowadzić do pojawienia się szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów.

Przy odbiorze mieszkania od dewelopera sprawdźmy również stan instalacji elektrycznej, kanalizacji, a także wentylacji. Kluczowa jest również grubość tynków, jak również jakość wykonania montażu stolarki okiennej i drzwiowej - nie mogą występować żadne nieszczelności, które w czasie użytkowania mieszkania mogą powodować straty cieplne.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama