reklama

Leczenie kanałowe: wszystko, co musisz wiedzieć

Opublikowano:
Autor:

Leczenie kanałowe: wszystko, co musisz wiedzieć - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Nieustanny postęp w nauce dotyczy oczywiście także stomatologii. Dla pacjentów to bardzo dobra wiadomości, ponieważ wiele osób na samą myśl o wizycie w gabinecie dentystycznym dostaje gęsiej skórki. Obecnie leczenie zębów może być całkiem bezbolesne. Z tego artykułu dowiesz się, czym zajmuje się endodonta i na czym polega leczenie kanałowe.
reklama

Endodoncja

Jest to dział stomatologii zachowawczej, zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem chorób miazgi zębowej oraz tkanek okołowierzchołkowych. Zasadniczą metodą tej terapii jest leczenie endodontyczne (powszechnie znane pod nazwą leczenia kanałowego). Ma zastosowanie wtedy, gdy pojawia się infekcja miazgi zęba spowodowana zaawansowaną próchnicą.

Obecnie, aby kontrolować leczenie endodontyczne, stosuje się endometry i specjalne mikroskopy operacyjne. Endometr umożliwia szczegółowy pomiar kanału zębowego (przede wszystkim głębokość), natomiast mikroskop endodontyczny daje lekarzowi wgląd wewnątrz kanałów oraz komory zęba.

Kiedy potrzebne jest leczenie kanałowe?

Ten rodzaj leczenia wybierany jest w przypadku zapalenia miazgi zębowej, które jest nieodwracalne. Ponadto używa się go w przypadku:

  1. martwicy miazgi,
  2. złamania zęba,
  3. bardzo głębokich ubytków próchnicznych.
Oprócz tego zaleca się zastosowanie leczenia endodontycznego wtedy, gdy pierwsze takie leczenie spowodowało powikłania lub zostało przeprowadzone nieprawidłowo.

Objawy, na które trzeba uważać

Bardzo często to silny ból jest informacją o tym, że potrzebne będzie leczenie kanałowe. Ból ten jest zazwyczaj stały i utrzymuje się przez całą dobę, zakłócając sen. Czasem zapalenie dotyka także tkanki, które otaczają ząb, przez co ból pojawia się także podczas jedzenia.

Również martwe zęby (nie dające jakichkolwiek dolegliwości bólowych) mogą potrzebować leczenia kanałowego.

Jak przebiega leczenie endodontyczne?

Przeważnie większość pacjentów nie ma większego pojęcia na temat leczenia kanałowego. Dzięki poniższym informacjom będziesz wiedział wystarczająco dużo, aby nie wierzyć w popularne mity.

Na początku dzięki badaniom klinicznym oraz zdjęciu RTG, endodonta wybiera kierunek leczenia. Następnie usuwa zmiany próchnicze, a po podaniu pacjentowi znieczulenia następuje usunięcie zainfekowanej miazgi z komory zęba i kanałów korzeniowych. W kolejnym kroku lekarz dezynfekuje i osusza kanały zębowe, po czym wypełnia je szczelnie tzw. gutaperką

Trzeba też obalić pewien szkodliwy mit. Warto zapamiętać, że leczenie endodontyczne odbywa się z wykorzystaniem znieczulenia miejscowego, a w uzasadnionych sytuacjach w całkowitej narkozie. Dzięki temu nie ma mowy o jakimkolwiek bólu u pacjenta.

Podsumowanie

Wiemy już, na czym polega leczenie kanałowe oraz dlaczego warto w razie potrzeby odwiedzić endodontę. Dzięki zaawansowaniu współczesnej medycyny i korzystaniu z najnowszych rozwiązań, (m.in. z dziedziny optyki), leczenie kanałowe jest całkowicie bezbolesne. Dlatego też, wbrew wszelkim nieuzasadnionym obawom, zdecydowanie warto zdecydować się na ten rodzaj leczenia, gdy dla naszego zdrowia ważny jest każdy pojedynczy ząb.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama