reklama

Kiedy podaje się kontrast przy rezonansie magnetycznym głowy?

Opublikowano:
Autor:

Kiedy podaje się kontrast przy rezonansie magnetycznym głowy? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskieRezonans magnetyczny głowy pozwala uzyskać dokładny obraz układu nerwowego oraz tkanek miękkich i narządów wewnętrznych w obrębie czaszki. Metoda ma szerokie zastosowanie w diagnostyce i leczeniu wielu schorzeń naczyń krwionośnych i struktury mózgu. W niektórych sytuacjach lekarz decyduje o użyciu kontrastu. W jakich przypadkach ma to zastosowanie?
reklama

Czym jest rezonans magnetyczny głowy?

Zanim zaczniemy omawiać przypadki, w których konieczne jest użycie kontrastu, warto przybliżyć specyfikę i cel samego badania. Rezonans magnetyczny głowy jest w pełni bezpiecznym i nieinwazyjnym badaniem, które pozwala na uzyskanie obrazu elementów czaszki, naczyń krwionośnych, struktur mózgu oraz dróg oddechowych. Metoda pozwala na dokładną diagnostykę i wczesne wykrycie schorzeń oraz monitorowanie postępów leczenia. Wykorzystuje się ją m.in. przy podejrzeniu urazów mózgu i czaszki po wypadkach, chorobie Alzheimera, zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych czy monitorowaniu stwardnienia rozsianego i nowotworów mózgu.

reklama

Badanie wykorzystuje zjawisko pola magnetycznego i prawa fizyki mówiącego o magnetycznych właściwościach atomów, z których zbudowane jest ludzkie ciało. Elektromagnetyczne fale pobudzają tkanki, a tomograf odczytuje zmiany i anomalie w ułożeniu cząsteczek. Pozwala to uwidocznić zmiany ogniskowe w tkankach miękkich w obrębie czaszki, a po użyciu kontrastu — w strukturze naczyń krwionośnych.

Kiedy podaje się kontrast przy rezonansie magnetycznym głowy?

Badanie rezonansem magnetycznym może być wykonywane z kontrastem lub bez. W znakomitej większości przypadków do podstawowej diagnostyki wystarcza rezonans magnetyczny bez kontrastu. Kontrast to substancja, która poprawia zdolność emisji fal radiowych tkanek w organizmie człowieka. Podanie kontraktu zwiększa czytelność obrazu MRI i uwidacznia struktury niewidoczne przy klasycznym badaniu.

reklama

Kontrast jako dodatkowy środek obrazujący stosuje się tylko wyłącznie, jeśli istnieją ku temu wskazania medyczne. Wśród nich znajdują się m.in. choroby dotyczące naczyń krwionośnych oraz nowotwory i guzy mózgu, które mogą być zobrazowane jedynie po podaniu kontrastu. Wskazaniem do przeprowadzenia badania MRI głowy z kontrastem są m.in.:

  • ostre i uporczywe bóle głowy lub okolic oczodołów, skroni i żuchwy;
  • nagłe omdlenia niejasnego pochodzenia;
  • problemy z zachowaniem równowagi;
  • zaburzenia widzenia;
  • podejrzenie nowotworu mózgu;
  • podejrzenie udaru mózgu.
Decyzję o użyciu środków kontrastujących podejmuje radiolog lub lekarz prowadzący.

Jak przebiega rezonans magnetyczny głowy z kontrastem?

Przed rozpoczęciem właściwego badania pacjentowi podawany jest kontrast. Substancja może być podana doustnie lub dożylnie. Następnie pacjent kładzie się na plecach na specjalnym stole, który wsuwany jest do tuby z aparaturą potrzebną do wykonania skanu głowy. MRI głowy z kontrastem trwa od 15 do 60 minut. Podczas badania pacjent leży nieruchomo. W niektórych sytuacjach może usłyszeć polecenia od wykonującego badania radiologa, których powinien bezwzględnie wykonać.

reklama

Pacjent po rezonansie z kontrastem

O ile po wykonaniu rezonansu magnetycznego głowy bez kontrastu pacjent może od razu iść do domu, tak po podaniu środka kontrastującego powinien poczekać min. 30 minut, aby wykluczyć ewentualną reakcję alergiczną na kontrast. Dodatkowo, aby ułatwić organizmowi wydalenie substancji, w ciągu kilku godzin po badaniu należy wypić około 2 litrów wody.

Przyjęcie kontrastu nie wpływa na zdolność do wykonywania pracy ani jazdy możliwość kierowania pojazdem. Po wykonanym badaniu pacjent może od razu wrócić do swoich zajęć.

Czy rezonans magnetyczny z kontrastem jest szkodliwy? Przeciwskazania.

Wbrew obiegowej opinii dla większości osób kontrast jest zupełnie bezpieczny. Wyjątek stanowią sytuacje, w których:

  • pacjent jest uczulony na kontrast - aby wykluczyć alergię, przed podaniem kontrastu wykonuje się próbę biologiczną.
  • pacjent ma zdiagnozowane choroby nerek - aby wykluczyć zbyt duże obciążenie, przed podaniem kontrastu wykonuje się badanie poziomu kreatyniny we krwi.

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama