reklama

In vitro szansą na rodzicielstwo

Opublikowano:
Autor:

In vitro szansą na rodzicielstwo - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Nie każda para ma to szczęście, że kiedy zapragnie dziecka, szybko zajdzie w ciążę. Niepłodność dotyka coraz więcej osób. Czasem wystarczy zmiana stylu życia, odpowiednia dieta, leki lub zabiegi, żeby plany o rodzicielstwie mogły spełnić się. Niekiedy jednak to za mało i trzeba sięgnąć po bardziej zaawansowane metody leczenia. Zapłodnienie pozaustrojowe in vitro jest jedną z najskuteczniejszych metod wspomaganego rozrodu, jaką oferuje współczesna medycyna. Dla niektórych par stanowi jedyną szansę na urodzenie dziecka. In vitro przeprowadzają specjalistyczne placówki medyczne, jak Klinika Bocian zlokalizowana w województwie pomorskim, a dokładnie w Gdańsku.
reklama

Czym jest zapłodnienie in vitro?

Najprościej mówiąc, zapłodnienie pozaustrojowe in vitro to połączenie plemnika z komórką jajową, które odbywa się poza organizmem kobiety. Metoda ta jest stosowana przez specjalistów ds. wspomaganego rozrodu w klinikach leczenia niepłodności w sytuacji, gdy para nie może uzyskać ciąży, a poddała się wcześniej leczeniu niższego rzędu, które zakończyło się niepowodzeniem lub posiada bezpośrednie wskazania do zapłodnienia pozaustrojowego. In vitro uznaje się za najbardziej zaawansowaną formę leczenia niepłodności, ale jego zastosowanie musi być poprzedzone odpowiednią diagnostyką. Specjalista kwalifikuje parę do zabiegu na postawie szczegółowego wywiadu medycznego, historii choroby i analizy wyników przeprowadzonych badań.

Kiedy można wykonać in vitro?

Aby lekarz mógł rozważyć zabieg, potrzebuje przeanalizować wszystkie aspekty dotyczące kłopotu, z jakim zgłaszają się pacjenci. Para zmagająca się z trudnościami z poczęciem dziecka, musi posiadać odpowiednie wskazania medyczne. Co się do nich kwalifikuje? Są to np. schorzenia i zaburzenia takie jak trwale uszkodzone jajowody lub ich całkowity brak, ciężka postać endometriozy, zespół policystycznych jajników (PCOS), zanik owulacji, , uszkodzenie jąder, niska ruchliwość plemników, nieprawidłowa budowa plemników, a także mała liczba plemników. Leczenie metodą in vitro może być również zastosowane, gdy para posiada kilka prób nieudanej inseminacji domacicznej, jest obciążona zaburzeniami genetycznymi lub zmaga się z niepłodnością niewiadomego pochodzenia tzw. idiopatyczną.

Jak przebiega in vitro?

Proces leczenia metodą in vitro dzieli się na kilka etapów. Pierwszym z nich jest kwalifikacja samej pary u specjalisty, a także wykonanie przez nią ustawowo wymaganych badań. Są to m.in. badanie wirusologiczne w kierunku HIV, VDRL i wirusowego zapalenia wątroby oraz oznaczenie grupy krwi. Co więcej, kobiety potrzebują aktualnych testów w kierunku chlamydii, różyczki, toksoplazmozy, wyniki cytologii i biocenozy pochwy. Kolejny etap polega na właściwym wystymulowaniu jajników, aby pobudzić je do wytwarzania większej liczby pęcherzyków zawierających komórki jajowe. W tym celu pacjentka jest zobowiązana do przyjmowania kuracji hormonalnej. Trwa to określony czas i odbywa się pod ścisłą kontrolą lekarza, który decyduje o jej zakończeniu w momencie, gdy uzna, że pęcherzyki osiągnęły odpowiedni rozmiar.  Wówczas przychodzi pora na punkcję jajników, aby pobrać komórki jajowe. Następnie są one zapładniane wcześniej pobranym nasieniem od partnera i hodowane w laboratorium pod okiem embriologa, gdzie monitoruje się je i ocenia na podstawie wyznaczonych parametrów. Ostatnim etapem procedury jest transfer zarodka do jamy macicy. Nietransferowane zarodki są zamrażane i bezpiecznie przechowywane na przyszłość.

Gdzie wykonać in vitro w Gdańsku?

Wyspecjalizowanym i nowoczesnym ośrodkiem leczenia niepłodności w Gdańsku, gdzie można skorzystać z pomocy zapłodnienia pozaustrojowego in vitro, jest Klinika Bocian zlokalizowana przy Alei Grunwaldzkiej 103A. Pacjentom pomaga tu doświadczony zespół medyczny, który w pełni rozumie problemy par starających się o dziecko.

Aby umówić się na wizytę kwalifikacyjną do in vitro z jednym z lekarzy w Klinice Bocian w Gdańsku należy skontaktować się z placówką telefonicznie: +48 58 350 28 80 lub mailowo: [email protected].

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama