2G – SMS-ujemy na potęgę!
Kolejna generacja pojawiła się na świecie z początkiem lat 90. Tym razem użyto już technologii cyfrowej, dzięki czemu znacznie zwiększono jej zasięg, a ponadto:
- ulepszono jakość połączeń;
- zapewniono wyższy poziom bezpieczeństwa rozmów.
Technologia 2G była systematycznie unowocześniana i z czasem w telefonach komórkowych pojawił się Internet, na którym można było osiągać prędkości rzędu 0,3 Mb/s. Co ciekawe — do tej pory w technologii 2G nie dawała możliwości równoczesnego prowadzenia rozmów i korzystania z Internetu.
Ogromną zaletą tej generacji jest jej powszechny zasięg, aby komfortowo prowadzić rozmowy, nie potrzebujemy dużej siły sygnału. Na tej częstotliwości działają również terminale płatnicze, dlatego na ten moment w naszym kraju nie jest planowane wyłączenie sieci 2G.
3G – powszechny dostęp do Internetu
Została wprowadzona na samym początku XXI wieku. Zaprojektowano ją z myślą powszechnego dostępu do Internetu. Możemy tutaj mówić o zapoczątkowaniu ery Internetu Mobilnego.Sieć 3G osiągała prędkości do 40Mb/s, dzięki temu dawała możliwość pobierania muzyki, filmów oraz dawała dostęp do usług multimedialnych, np. interaktywnej telewizji. Tutaj też pojawiła się technologia wysłania MMS-ów.
Niestety jednak ta technologia nie okazała się być tak przełomowa, jak początkowo zakładano, ponieważ wiązała się z wysokimi kosztami instalacji oraz utrzymania całej infrastruktury, przez co szybko wyczerpywała się jej wydajność.
Obecnie sieć 3G jest wyłączana w wielu krajach, w tym w Polsce.
4G – dostęp do Internetu bez opóźnień
Niedoskonałość poprzedniej generacji wymusiła stworzenie kolejnej sieci, która już 2009 roku ujrzała światło dzienne.Co się zmieniło? Uproszczono architekturę technologiczną oraz polepszono możliwości sieci pod kątem przesyłania dużych pakietów danych. Dzięki temu sieć 4G zapewniała szybki, wysokiej jakości transfer (do 300Mb/s) z rzadko pojawiającymi się opóźnieniami. Od teraz użytkownicy mogli korzystać z serwisów multimedialnych z wyższą jakością transmisji wideo, z gier online bez lagów, umożliwiono im również szybką wymianę plików.
5G – rozwój tworzenia usług
Wciąż rosnące potrzeby użytkowników przyczyniły się do stworzenia kolejnej generacji sieci. 5G zapewnia dostęp do Internetu, którego prędkość możemy porównywać do Światłowodu (do 1000MB/s). Dodatkowo oferuje większą przepustowość (większa liczba użytkowników będzie mogła skorzystać z sieci w tym samym czasie, nie powodując jej zakłóceń).Tutaj nie chodzi już tylko o wygodniejszą konsumpcję treści, dzięki wysokim transferom i praktycznie zerowym opóźnieniem. Wraz z piątą generacją związany jest realny wpływ na rozwój nauki, biznesu i naszego codziennego życia.
- Rozwój Internetu Rzeczy — inteligentne systemy zarządzania domami (smart home).
- Rozwój technologii smart city.
- Nowoczesne nadzorowanie linii produkcyjnych.
- Sterowanie dronami lub robotami (np. do zdalnej opieki medycznej) praktycznie bez opóźnień.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.