reklama

Do jakiego domu nada się powietrzna pompa ciepła?

Opublikowano:
Autor:

Do jakiego domu nada się powietrzna pompa ciepła? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskiePompy ciepła typu powietrze-woda to bardzo nowoczesne rozwiązania, pozwalające ogrzać dom, a jednocześnie szalenie ekologiczne, gdyż wykorzystują odnawialne źródło energii, jakim jest powietrze. Zalety pomp ciepła doceniają zarówno architekci, śledząc aktualne trendy w budownictwie na świecie, jak i sami mieszkańcy, którzy pragną wcielać w życie filozofię ekologii. Rozbieramy na czynniki pierwsze powietrzną pompę ciepła — do jakiego domu będzie ona odpowiednia?
reklama

Dom z ogrodem — brak miejsca na przekopywanie gruntu

Pompa ciepła typu powietrze-woda, w porównaniu z wodnymi i gruntowymi pompami ciepła, jest rodzajem urządzenia, którego montaż jest najłatwiejszy. Zamontowanie specjalnego wiatraka tuż przy elewacji budynku, wraz ze wszystkimi przyłączami i odpowiednim poprowadzeniem instalacji, trwa około dwie, trzy doby. Po tym czasie możemy w zasadzie cieszyć się w pełni sprawną pompą ciepła. Ta łatwość montażu uwypukla się szczególnie wówczas, gdy zdamy sobie sprawę, jak to wygląda chociażby w przypadku gruntowej pompy ciepła. Czerpanie przez ten rodzaj pompy energii spod ziemi wymaga wykonania odwiertów — w zależności od uwarunkowań terenu, bardzo głębokich, usytuowanych pionowo lub odwiertów biegnących poziomo na większej połaci terenu. Tego typu prace to praktycznie dewastacja części istniejącego ogrodu. Jeśli mamy posadzone na nim rośliny, których rozwój obserwowaliśmy dzień po dniu od lat, rośliny, do których mamy ogromny sentyment, niełatwo jest pogodzić się z ich zniszczeniem, utratą. Jeśli nasz ogród jest mały lub położony na terenie, który nie jest odpowiedni dla bardzo głębokich odwiertów, powietrzna pompa ciepła może być jedynym dostępnym rozwiązaniem. Montaż pompy ciepła na posesjach umiejscowionych pod miastem, na obrzeżach, gdzie działki są stosunkowo duże, daje większe pole do wyboru innych typów pomp, niż w przypadku, kiedy montujemy je przy budynku w bliskości centrum miasta, gdzie teren jest ograniczony. Fachowcy zaproponują inne rozwiązanie w przypadku chęci montażu pompy ciepła w Gdańsku, w dzielnicy domów o wąskiej zabudowie szeregowej, a inne w przypadku domu na Kaszubach z hektarami wolnej przestrzeni z każdej strony domu.

reklama

Dom z przeznaczeniem na wakacje — sezonowa wydajność

Powietrzna pompa ciepła nie ma hermetycznie zamkniętego obiegu tak jak gruntowe pompy, dlatego jej działanie w pewnym stopniu uzależnione jest od warunków atmosferycznych. Choć niektóre modele tych pomp poradzą sobie nawet wówczas, gdy temperatura zewnętrzna dojdzie do minus 15-20 stopni Celsjusza, to warto wiedzieć, że najbardziej efektywnie i opłacalnie dla nas będą wykonywać swoją pracę wtedy, kiedy temperatura będzie dodatnia. Aktualnie zimy nie są mroźne — siarczyste mrozy to w większości przypadków zjawiska, które w Polsce występowały lata temu, a dziś w ciągu roku zdarza się zaledwie kilka bardzo mroźnych tygodni czy wręcz dni. Z tego względu ten rodzaj pomp wybierany jest przez właścicieli domów z przeznaczeniem na zamieszkiwanie sezonowe, np. kiedy mamy dom, do którego wprowadzamy się tylko na czas ferii. Powietrzne pompy z możliwością podgrzewania ciepłej wody użytkowej są często pierwszym wyborem, jeśli chodzi o ekologię działania, dla właścicieli prowadzących całoroczną agroturystykę.

reklama

Dom ze starą instalacją grzewczą? Wymień ją!

Wymiana tradycyjnych metod ogrzewania na pompy ciepła to też dobry pomysł w przypadku domów, w których pragniemy podnieść jakość ogrzewania i postawić na ekologię, jednak wciąż zainstalowane są w nich stare piece, kotły czy inne urządzenia, które powoli tracą swoją wydajność. Do roku 2039 trwać ma program pod nazwą Czyste Powietrze. Przeznaczony jest dla właścicieli lub współwłaścicieli budynków jednorodzinnych, którzy pragną pozbyć się starych źródeł ciepła i dokonać termomodernizacji domu. Warunkiem otrzymania dotacji jest montaż w miejsce starej instalacji takich urządzeń, które do ogrzewania wykorzystywać będą odnawialne źródła energii. Zgodnie z nazwą programu (Czyste Powietrze) ma to przyczynić się do eliminacji smogu i do oczyszczenia powietrza ze szkodliwych substancji, nadmiaru dwutlenku węgla, popiołu, dymu itp. Odnawialne źródła energii (OZE) to właśnie to, z czego korzystają pompy ciepła. Dzięki programowi zainstalowano już pompy ciepła w Olsztynie, Ełku, Białymstoku i wielu innych miastach, które tworzą obszar tzw. Zielonych Płuc Polski. Jeśli więc nasz dom wciąż jeszcze ogrzewa instalacja, wykorzystująca paliwo stałe, warto zainteresować się wymianą jej na pompy ciepła i tym samym przyczynić się do zdrowszego środowiska, a jednocześnie otrzymać dotację w wysokości nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama