Czy kancelaria prawna to jedyne miejsce, gdzie uzyskasz obsługę prawną? Z zakresu jakich praw, możemy uzyskać pomoc prawną? Jakie są zalety z wynajęcia pomocy prawnej? Który adwokat w Gdańsku będzie najbardziej odpowiedni?
Wybrać kancelarię adwokacką czy kancelarię prawną? Radca prawny a adwokat
Kancelaria prawna zazwyczaj kojarzy nam się z usługami adwokatów. Potocznie rozumiemy, że adwokat to ktoś, kto skończył prawo i może nas reprezentować. I w gruncie rzeczy jest to prawda. Warto jednak rozróżnić pewne pojęcia, zwłaszcza w odniesieniu do radców prawnych. Słyszałeś o nich? Czy mogą mieć oni własną kancelarię adwokacką? Jakimi sprawami mogą się zająć? Jakie są różnice i podobieństwa wobec tych dwóch "zawodów"?Podstawowe rozróżnienie zacząć należy od tego, że każdy adwokat i radca prawny jest prawnikiem. Prawnik bowiem to po prostu ktoś, kto ukończył studia prawnicze i zyskał tytuł magistra nauk prawniczych. Taka osoba może nam doradzać prawnie czy sporządzać pisma, ale dopiero po skończeniu tzw. aplikacji, otrzymuje ona prawo do wykonywania danego zawodu(np. adwokata, radcy, prokuratora, komornika).
Zarówno zawód radcy prawnego jak i adwokata wymaga ukończenia aplikacji i działania zgodnie z odpowiednią ustawą o danym zawodzie (radcy czy adwokata).Co do uprawnień jednego i drugiego, tu rzecz jest już dość skomplikowana. Jeszcze kilka lat temu, radca prawny mógł udzielać porad i występować przed sądem jako pełnomocnik klienta, z wykluczeniem spraw karnych, skarbowych i sprawach obejmujących prawo rodzinne.
Obecnie mogą to robić zarówno adwokat jak i radca prawny. Jedyna różnica jaka pozostała w zakresie rozróżnienia zawodów to stosunek pracy. Adwokat może wykonywać zawód będąc wspólnikiem spółki lub posiadając działalność gospodarczą. Radca prawny natomiast nie musi prowadzić "swojej firmy", może za to pozostawać w stosunku pracy u danego przedsiębiorcy.
Jakie zadania ma zatem adwokat? Do jego zadań należą np. prowadzenie spraw sądowych, udzielanie porad prawnych, sporządzanie pism procesowych, pomoc na każdym etapie postępowania sądowego. Jeśli potrzebna ci rada w takich sprawach jak np. podział majątku wspólnego przy rozwodzie, władza rodzicielska, zaprzeczenie ojcostwa, stwierdzenie nabycia spadku - możesz liczyć na adwokata. Również w sprawach dochodzenia roszczeń czy windykacji należności, może cię on reprezentować.
Każdy radca prawny i adwokat może udzielać porad i konsultacji prawnych, sporządzać opinie prawne, opracowywać projekty aktów prawnych czy występować przed sądami i urzędami jako pełnomocnik.
Oba zawody obowiązuje tajemnica zawodowa, konieczność wysokich kwalifikacji oraz kompetencji zawodowych, ponoszenie odpowiedzialności materialnej i dyscyplinarnej za nienależne wykonanie zawodu, posiadają odpowiedni status prawny umocowany w ustawie, są zobowiązani do udziału w samorządach zawodowych i przestrzeganiu ich zasad.
Obsługa prawna osób fizycznych, czyli dla kogo są porady prawne?
Każdy adwokat, czy mówiąc w uproszczeniu kancelaria adwokacka, mogą podejmować się zleceń od różnorodnych zleceniodawców. Adwokat prowadzi sprawy dla podmiotów gospodarczych, osób fizycznych i klientów indywidualnych. Dana firma może nawet posiadać umowę o stałą obsługę prawną przedsiębiorców i w ten sposób uzyskiwać porady prawne oraz pomoc na każdym etapie postępowania sądowego, w razie potrzeby.Obsługa przedsiębiorców to jednak nie wszystko. Najczęściej można uzyskiwać porady prawne w ramach obsługi indywidualnej. Z jakich zatem usług możesz korzystać?
W zależności od specjalizacji danego adwokata czy danej kancelarii, możesz uzyskać pomoc z zakresu prawa: prawa karnego, prawa rodzinnego, prawa spadkowego, zakresu prawa cywilnego, prawa karnego gospodarczego, prawa pracy, prawa nieruchomości, prawo administracyjne.
Jeśli masz problem prawny - najmij adwokata. Zalety rozwiązania
Pozostaje pytanie - dlaczego warto korzystać z profesjonalnej pomocy prawnej? Mówiąc najprościej - gdyż z pomocą adwokata, w danej kancelarii prawnej, zyskasz kompleksową obsługę.Nie każdy z nas zna się na zawiłościach prawa. Ba! Można powiedzieć, że mało kto z nas zna się na prawie jako takim. Może coś kiedyś słyszeliśmy, czytaliśmy, ale to za mało, aby podważyć doświadczenie zawodowe wykształconego adwokata.
Posiadanie adwokata, w dużym uproszczeniu, to oszczędność czasu i pieniędzy, możliwość korzystania z szerokiego zakresu usług, możliwość spojrzenia na problem z punktu widzenia różnych dziedzin i działów prawa, szybkie działanie, rzeczowy wgląd w sprawę czy równość stron.
Posiadając adwokata, masz mniej formalności i stresu. To on zna prawo, wie, jakie formalności i kiedy trzeba dopełnić. To adwokat ma doświadczenie zawodowe i wie, jak prowadzone są dane sprawy, czego się spodziewać, o co może zapytać sąd. Adwokat pozwoli nam się odpowiednio przygotować na takie pytania, doradzi nam w kwestiach prawnych i tego, jak zachować się w danej sytuacji czy na sali sądowej. Będzie też potrafił zareagować na dynamicznie zmieniające się okoliczności podczas rozpraw.
Gdzie znajdę kompleksową obsługę prawną w Gdańsku?
Jeśli potrzebny ci dobry adwokat gdańsk to polecamy skorzystanie z naszej kancelarii. Prowadzimy kompleksową obsługę prawną, udzielamy porad prawnych i wspieramy klientów na każdym etapie.Niezależnie czy potrzebujesz doraźnej porady czy chcesz mi zlecić prowadzenie swojej sprawy - jestem do Twojej dyspozycji.
Mieszkańcom Trójmiasta proponuję pomoc w takich zakresach jak prawo karne, rodzinne, spadkowe, cywilne, konsumenckie, prawo nowych technologii. Prowadzę też obsługę przedsiębiorców.
Cechuje mnie zaangażowanie, terminowość, doświadczenie oraz poufność. Koszt obsługi prawnej ustalany jest z klientem indywidualnie i obejmuje stawkę godzinową lub też ryczałt.
Zachęcam do zapoznania się z ofertą prowadzonych przeze mnie spraw.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.