Czy kancelaria specjalizuje się w sprawach takich jak Twoja?
Wielu osobom wydaje się, że prawnik zna wszystkie przepisy, a może nawet cytuje kodeks z pamięci. Tymczasem prawo to tak rozległa dziedzina, że nie da się być specjalistą od każdego rodzaju sprawy. Adwokat, który wybitnie poprowadzi sprawę karną, niekoniecznie równie dobrze poradzi sobie w sprawie rozwodowej. Dlatego tu liczy się znacznie więcej niż sama wiedza, do jakiej ustawy sięgnąć.Znaczenie ma również doświadczenie, praktyka sądowa, intuicja – to rzeczy, które można nabyć tylko poprzez prowadzenie konkretnego rodzaju spraw. Z tego powodu jeśli dany adwokat nie pisze w swojej ofercie, że zajmuje się sprawami takimi jak Twoja, szukaj pomocy gdzie indziej. Na pewno znajdziesz wiele osób z odpowiednią specjalizacją.
Czy adwokat ma duże doświadczenie?
Z prawem jest jak z każdą inną dziedziną – potrzeba czasu, by stać się ekspertem w tym, co się robi. Wprawdzie sam fakt posiadania kilkuletniego doświadczenia jeszcze nie przesądza o tym, że dana osoba jest właściwym wyborem. Na pewno jednak im większe jest to doświadczenie, tym większa szansa, że pracownicy kancelarii rzeczywiście sprawnie poruszają się po przepisach i nie ograniczają się tylko do najprostszych rozwiązań.
Jakie wyniki osiąga kancelaria?
Jak już wiesz, doświadczenie to nie wszystko. Dobrą miarą skuteczności i eksperckości będą efekty. Komu zaufasz bardziej: adwokatowi, który przeprowadził 20 spraw karnych, czy temu, który miał ich już setki? Sięgniesz po pomoc kancelarii, która może pochwalić się uzyskaniem dla poszkodowanego kwot rzędu 3 milionów złotych, czy takiej, która wywalczyła dla klienta maksymalnie 50 tysięcy? Przy twardych danych nie ma miejsca na niedomówienia. Sprawdź więc, czym może pochwalić się dana kancelaria. A jeśli nie znajdziesz takich informacji na stronie, zawsze możesz dopytać.
Czy kancelaria wzbudza Twoje zaufanie?
Nie ma sensu powierzać swojej sprawy komuś, komu nie ufasz. Prawnik ma być dla Ciebie odciążeniem – nie tylko pod kątem formalności, ale także nerwów. Jeśli nie czujesz się przy nim bezpiecznie, to nie ma sensu nawiązywać takiej współpracy.Zapoznaj się więc z jego stroną internetową, umów na wizytę albo porozmawiaj telefonicznie i zastanów się, jakie uczucia budzi w Tobie styczność z daną kancelarią. Jeśli pojawia się nieufność, lepiej szukać dalej. Choć trzeba w tym miejscu wyraźnie zaznaczyć: to zupełnie subiektywne wrażenie, które w żaden sposób nie przesądza o tym, czy ktoś jest dobrym prawnikiem, czy też nie. Nie zmienia to jednak faktu, że bez wzajemnego zaufania taka współpraca po prostu do niczego dobrego Cię nie zaprowadzi.
Czy sposób komunikacji Ci odpowiada?
Ważnym elementem relacji adwokat-klient jest rozmowa. Jeśli nie nadajecie na tych samych falach, to prawdopodobnie nie pojawi się wspomniane już zaufanie. Nie będziesz też w stanie uzyskać szybko wszystkich potrzebnych informacji i zrozumieć, z czym wiąże się Twoja sprawa. Czy adwokat jest w stanie jasno wytłumaczyć Ci wszystkie zawiłości prawne? Czy rozumiesz kolejne podejmowane przez niego kroki? Czy czujesz, że prowadzicie dialog i że Twoje potrzeby są ważne? To wszystko również ma znaczenie i może przesądzić o satysfakcji ze współpracy.Naszym zdaniem te 5 pytań pozwoli Ci znacznie zwiększyć szansę na znalezienie prawnika, który spełni Twoje oczekiwania. Pozostaje więc już tylko zacząć szukać!
Artykuł powstał we współpracy z kancelarią adwokacką Bafia Jóźwiak - https://bafiajozwiak.pl/.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.