W najbliższy poniedziałek, 5 kwietnia, o godzinie 13:00 z wieży Ratusza Głównego Miasta zostanie zagrany około 40-minutowy koncert na carillon oraz trąbki. Na instrumencie złożonym z dzwonów zagra miejska carillonistka Monika Kaźmierczak, a na trąbkach zagrają trębacze Paweł Huliusz i Emil Miszk z zespołu Tubicinatores Gedanenses. Repertuar będzie składał się m.in. z chorałów i innych utworów, które nawiązują do Wielkanocy.
– Idea koncertu nawiązuje do dawnej tradycji wspólnego koncertowania gdańskich carillonów i trębaczy. Odbywały się one przynajmniej od XIX w., w okresie od Niedzieli Wielkanocnej do przypadającego w dniu 11 listopada dnia św. Marcina. Repertuar przygotowany wspólnie z trębaczami, Pawłem Huliszem i Emilem Miszkiem, obejmuje 9 utworów z okresu XVI - II połowy XVIII w., zarówno w oryginale i opracowaniach. Najstarszą z kompozycji jest radosne „Canciones de clarines”. Nasz koncert otworzy i zamknie chorał „Surrexit Christus hodie”, czyli „Zmartwychwstał Chrystus dziś” znany w XVIII-wiecznym, gdańskim opracowaniu – mówi Monika Kaźmierczak z Muzeum Gdańska, carillonistka miejska.
Koncertu będzie można wysłuchać na żywo, spacerując urokliwymi ulicami Głównego Miasta. Ponadto dla osób, które nie będą mogły przyjść na spacer po centrum, dostępna będzie transmisja online na facebookowym profilu "Carillony Gdańskie - Muzeum Gdańska."
Poniżej prezentujemy repertuar koncertu:
- Chorał Surrexit Christus hodie (Zmartwychwstał Chrystus dziś)
- Marc-Antoine Charpentier (1643-1704) - Te Deum
- Gottfried Reiche (1667-1734) – Abblasen (sygnał wieżowy)
- Pal Esterhazy von Galanta (1635-1713) – Sonaty
- Johann Heinrich Schmelzer (1623-1680) – Sonata festiva
- Petronio Franceschini (1651-1680) – Sonata D
- Jerzy Fryderyk Haendel (1685-1759) – Alleluja z oratorium Mesjasz
- Anonim (XVI w.) – Canciones de clarines
- Jan Sebastian Bach (1685-1750) – chorał Jezus pozostaje moją radością
- Chorał Surrexit Christus hodie (Zmartwychwstał Chrystus dziś)
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.