Muzyka Stanisława Moniuszki jako przewodni motyw wiosennej edycji festiwali Organy Plus+ stanowi upamiętnienie 150 rocznicy śmierci słynnego polskiego kompozytora i autora oper narodowych oraz muzyki sakralnej.
W sobotę, 28 maja, o godzinie 19:30 w kościele oo. Salezjanów pw. św. Jana Bosko na Oruni odbędzie się koncert inspirowany Śpiewnikiem Domowym Moniuszki. Młodym śpiewakom Nikolinie Gąsior – sopran, Karolinie Borowczyk – alt, Adamowi Brusznickiemu – tenor i Dominikowi Mazanowi – bas będzie towarzyszył wybitny i doświadczony organista ze Śląska, rektor Akademii Muzycznej w Katowicach – Władysław Szymański, który okrasi program wokalny kompozycjami organowymi z czasów Moniuszki.
W niedzielę, 29 maja oraz w poniedziałek, 29 maja odbędą się koncerty w Centrum św. Jana na Głównym Mieście. Niedzielne wydarzenie rozpocznie się o 19:00. W programie znajdują się hymny, Requiem Aeternam oraz Marsz Żałobny w zupełnie nowym opracowaniu bazującym na materiałach źródłowych przygotowanych przez Polskie Wydawnictwo Nutowe. Wystąpią: słowacka sopranistka Ingrida Gapova, niemiecka alcistka Marion Eckstein, polski tenor Sebastian Mach oraz niemiecki bas baryton Maximilian Argmann. Solistom towarzyszyć będzie gdański zespół Goldberg Baroque Ensemble poszerzony o instrumentalistów z Litwy i Niemiec grających na romantycznych instrumentach oraz chór kameralny z Lipska Gellert Ensemble. Koncert poprowadzi Andrzej Szadejko.
W poniedziałek, o godzinie 19:00 usłyszymy natomiast sakralne dzieła kameralne Moniuszki. Oprócz organów usłyszymy chór i kwintet smyczkowy w pojedynczej obsadzie. Wystąpi litewski organista Vidas Pinkevicus, polski zespół Goldberg String Quintet i niemiecki Gellert Ensemble pod kierunkiem Andreasa Mitschke z Lipska.
Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny. Obowiązują wejściówki, które można nabyć na miejscu, na godzinę przed koncertami.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.