reklama

Noc Muzeów Gdańsk 2024. Znamy listę placówek

Opublikowano:
Autor:

Noc Muzeów Gdańsk 2024. Znamy listę placówek - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Zapowiedzi kulturalne Już w najbliższą sobotę odbędzie się Europejska Noc Muzeów. Bezpłatnie lub za symboliczną złotówkę będzie można odwiedzać wybrane muzea, galerie, biblioteki, teatry, centra kultury i kościoły.
reklama

Do tegorocznej akcji dołączyło kilkanaście gdańskich instytucji, w których oprócz wystaw stałych czekają specjalnie przygotowane programy: oprowadzania z przewodnikami, warsztaty oraz zabawy edukacyjne dla najmłodszych. 

- To wyjątkowe wydarzenie, które mimo nieodzownych kolejek, a nierzadko tłumów kojarzy się nam z przyjemnie spędzonym czasem z przyjaciółmi i rodziną, kiedy to planujemy zwiedzanie kolejnych miejsc według własnych upodobań i możliwości - zachęca Karina Rojek, koordynatorka Nocy Muzeów na Pomorzu.

Instytucje biorące udział w akcji będą w sobotę (18 maja 2024) otwarte w godz. 19:00 – 1:00. 

Lista Noc Muzeów Gdańsk 2024

Muzeum II Wojny Światowej na Noc Muzeów przygotowało niezwykłe spacery po wybranych fragmentach wystawy, pokaz filmu dokumentalnego „Była sobie piosenka” oraz angażującą grę dla rodzin z dziećmi. Na wystawie głównej pojawią się etiudy w wykonaniu młodzieżowej grupy teatralnej oraz rekonstruktorzy, którzy przybliżą historię m.in. jednego z największych zabytków – czołgu Sherman.  

W Europejskim Centrum Solidarności zostanie zaprezentowana najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, która jest uniwersalną opowieścią o spełnionym marzeniu wolności. Dzięki mnóstwu zdjęć, filmów, materiałów interaktywnych oraz rekwizytów, można doświadczyć atmosfery przeszłości. Podczas Nocy Muzeów do akcji wkroczą wolontariuszki i wolontariusze ECS z projektem Wystawa mówiona (20.00–23.00). Będą oni dzielić się autorskimi opowieściami, a poznać ich będzie po niebieskich koszulkach. Ponadto, odbędą się tutaj warsztaty dla rodzic z dziećmi, bookcrossing, a także silent disco.  

Na noc muzeów zaprasza też Gdański Teatr Szekspirowski. Tym razem ożyją w nim postacie magiczne ze świata szekspirowskich opowieści – elfy, duchy, czarownice, czy demony. Będzie można podążać za ich śladami w niezwykłej podróży po sztukach Szekspira i jego – dosłownie – fantastycznej wyobraźni.  

W Teatrze Miniatura o godzinie 20:00 i 22:00 będzie można zobaczyć spektakl „Atlas wysp odległych” dedykowany widzom od 13 roku życia. To adaptacja wybranych opowieści z książki znakomitej niemieckiej autorki Judith Schalansky, która opisała pięćdziesiąt tajemniczych, mało znanych wysp. Olga Tokarczuk napisała o „Atlasie wysp odległych”, że to „spokojna i dogłębna kontemplacja osobliwości świata”. 

Fragmenty dobrej literatury będzie można posłuchać również na urokliwej ulicy Mariackiej. Na przedprożu Filii Biblioteki Gdańskiej odbędzie się wspólne czytanie „Tajnego agenta” Josepha Conrada Korzeniowskiego, który to został wybrany głosami czytelników i czytelniczek jako gdańska lektura 2024 roku. Fragmenty książki odczytają aktorzy trójmiejskich teatrów, a do dołączenia do wspólnego głośnego czytania zapraszani będę również uczestnicy Nocy Muzeów. 

Instytut Kultury Miejskiej po raz pierwszy zrealizuje Noc Muzeów w swojej nowej siedzibie. W ramach nocnych atrakcji będzie zwiedzanie makiety Gdańska, instalacja kinetyczno - dźwiękowa Krzysztofa „Arszyn” Topolskiego, instalacje dźwiękowe Zorki Wollny, a także performans LoopCurrent (work-in-progress).

Oddział Muzeum Narodowego NOMUS przygotowało ofertę dla młodego pokolenia. Od 19:00 odbędzie się przegląd portfolio dla osób zajmujących się fotografią, które chciałyby poznać zdanie profesjonalnych fotografów na temat swoich prac. O 20:00 osoby studiujące z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku zaprezentują działania performatywne, a o 21:00 wystartuje DJ-set POISE, który eksploruje przestrzeń języka audiowizualnego.

Spichlerz Błękitny Baranek przeniesie odwiedzających aż do wczesnej epoki żelaza. Odtworzy też realia średniowiecznego Gdańska. Historia ożyje dzięki rekonstruktorom z grupy Gdańska Rota Mieszczańska.

Piwnica Romańska zaprasza na nocne zwiedzanie średniowiecznych podziemi, które przed wiekami były pomieszczeniami klasztornymi gdańskich dominikanów. Czy można wyobrazić sobie bardziej emocjonującą atrakcję? Zwiedzanie będzie zorganizowane w małych grupach. W roli przewodników wystąpią zawodowi archeolodzy.

W sześciu salach na trzech piętrach zabytkowego Żurawia goście mogą poznać m. in. tajniki nawigacji przy wchodzeniu statkiem do portu, rodzaje przywożonych do Gdańska towarów, procedury transakcyjne w komorze palowej, XVII-wieczne techniki budowy statków oraz rozrywki portowego miasta w historycznej tawernie. W przestrzeniach ekspozycji można poczuć się niczym w dawnych gdańskich wnętrzach, a dzięki kreatywnie zaaranżowanym multimediom doświadczenie kontaktu z przeszłością nabiera interaktywnego wymiaru.

Sąsiadujący z Żurawiem Ośrodek Kultury Morskiej zaprasza na wystawę „Ludzie – statki – porty”, stworzoną z myślą o całych rodzinach. Ekspozycja pozwala poprzez zabawę poznać m. in.: tajniki sterowania i dowodzenia morską jednostką, przeładunku towarów w porcie czy podwodnych podróży batyskafem. Wśród niedostępnych na co dzień przestrzeni obiektu szczególnym miejscem jest nowoczesna pracownia konserwatorska; w nocy z 18 na 19 maja jej załoga wyjątkowo odsłoni przed gośćmi tajemnice konserwacji zabytków!

W noc muzeów będzie można zajrzeć do Galerii Blik znajdującej się przy Korzennej 1D, Galerii ESKAEM na Gdyńskich Kosynierów 10, czy Pracowni Parter zlokalizowanej przy Traugutta 12. To możliwość nie tylko poznania twórczości lokalnych artystek i artystów, ale także odbycia ciekawych rozmów z osobami tworzącymi dane miejsca. 

W tym roku po raz pierwszy dołączyły przestrzenie sakralne różnych kultur i wyznań. W meczecie na gdańskiej Oliwie odbędą się specjalne lekcje poświęcone islamowi oraz historii tego znaczącego miejsca. Do swojej zaprasza także Kościół Zielonoświątkowy Zbór ECHO w Gdańsku na koncert uwielbienia z udziałem zespołu Echo Uwielbienie.

W kościele św. Trójcy będzie można posłuchać krótkich prezentacji organowych w wykonaniu studentów i profesorów gdańskiej Akademii Muzycznej. Przystanek można również zrobić w Oblackim Centrum Edukacji i Kultury, gdzie podczas spaceru można zapoznać się z tajemnicami zabytkowych klasztornych wnętrz, których mury sięgają XV wieku. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama