Do tzw. "nocy kryształowej" doszło w Niemczech w nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku. Obiektem ataku były sklepy i domy żydowskie, rabowano także domy modlitwy i palono synagogi. Członkowie NSDAP dewastowali także cmentarze i miejsca ważne społecznie dla Żydów.
W Gdańsku prześladowania społeczności żydowskiej rozpoczęto trzy dni po wydarzeniach w Niemczech. Głównym celem był symbol obecności gminy żydowskiej w mieście - Wielka Synagoga.
- Nie spalono jej wyłącznie dzięki postawie grupy weteranów ze 128. pułku piechoty gdańskiej, dowodzonej przez emerytowanego kapitana żydowskiego pochodzenia Dawida Lissauera. Budynek rozebrano rok później, w maju 1939 r. - przypomina dr Andrzej Gierszewski z Muzeum Gdańska.
Po 83. latach ofiary nocy kryształowej upamiętnią utwory oparte o melodie kadiszu. Koncert na cztery instrumenty wykonają carillonistka miejska, Monika Kaźmierczak, trębacze Paweł Hulisz i Emil Miszk z Tubicinatores Gedanenses oraz waltornista Michał Szczerba. Po raz pierwszy będzie można wysłuchać nowej kompozycji Katarzyny Kwiecień-Długosz.
Koncert potrwa ok. 40 min. Tło historyczne podczas koncertu przypomni dr Janusz Marszalec.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.