Gdzie urodziła się Irena Jarocka i jak trafiła do Gdańska?
Irena Jarocka przyszła na świat 18 sierpnia 1946 roku w Srebrnej Górze. Nie mieszkała tam jednak zbyt długo, ponieważ zaledwie rok po swoich narodzinach wraz z rodzicami przeprowadziła się na ulicę Słoneczną w gdańskiej Oliwie. Jej ojciec został zatrudniony w szpitalu wojewódzkim, gdzie pełnił obowiązki szewca ortopedy.Jak się jednak okazało, przeprowadzka do Gdańska wyszła na dobre również Irenie Jarockiej. To właśnie w Oliwie przyszła gwiazda polskiej estrady stawiała bowiem swoje pierwsze muzyczne kroki. Jak dziś wyglądają miejsca jej młodości? Sprawdziliśmy.
Miejsca młodości Ireny Jarockiej w Oliwie
Już od najmłodszych lat Irena Jarocka była silnie związana z Oliwą. To tutaj uczęszczała do Szkoły Podstawowej nr 5 przy ul. Polanki, gdzie przejawiała niezwykłe predyspozycje muzyczne. Te bardzo szybko, bo już w wieku 14 lat, zaprowadziły przyszłą gwiazdę do chóru kościelnego działającego przy Katedrze Oliwskiej, a dwa lata później – do przykatedralnego Amatorskiego Teatru Dramatycznego.Tam dostrzeżono ogromny talent Jarockiej. Już w 1964 roku działalność w chórze zaczęła łączyć z nauką śpiewu i gry aktorskiej w klasie Jacka Ujazdowskiego w Gdańskim Studiu Piosenki Polskiego Radia i Telewizji. Moment ten był przełomowy w karierze wschodzącej gwiazdy, która w tym czasie nagrała swoje pierwsze piosenki, w tym m.in. „Gdański most”.
Od tego momentu jej kariera wystrzeliła. Rok 1965 był bowiem debiutem artystki na estradzie w klubie „Rudy Kot” w Gdańsku. Irena Jarocka występowała wtedy dla marynarzy i w najmodniejszych klubach, szykując się do kolejnych konkursów i sukcesów, które były już tuż za rogiem.
Edukacja Ireny Jarockiej w Gdańsku
Mimo rozwijającej się kariery Irena Jarocka nie zaniedbywała szkoły. Po ukończeniu podstawówki rozpoczęła naukę w oliwskim V Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego. Nawet jako jego absolwentka nie rozstawała się z Gdańskiem i swoją dzielnicą – kontynuowała naukę w pobliskim Studium Nauczycielskim Wychowania Fizycznego i Biologii.Praca nauczyciela nie zatrzymała jednak wybitnej piosenkarki PRL na długo. Miała już bowiem za sobą udział w finale Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie i debiut w Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Kolejne sukcesy umożliwiały jej współprace z największymi zespołami w kraju, a jej dyskografia powiększała się o kolejne hity.
Przez lata swojej kariery Irena Jarocka zdobyła uznanie zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jej piosenki takie jak „Motylem jestem”, „Wymyśliłam Cię” czy „Kawiarenki” zyskały miano kultowych. Sama piosenkarka stała się legendą polskiej sceny muzycznej PRL.
Upamiętnienie Ireny Jarockiej w Gdańsku – pomnik i skwer
Dziś, ponad 13 lat po śmierci znanej piosenkarki, wciąż widać jej ślady w Oliwie. Fani mogą usiąść m.in. na ławce upamiętniającej artystkę, która znajduje się na dziedzińcu V Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Gdańsku. Jednak to nie jedyne wspomnienie tej wybitnej wokalistki.Dorastającą w Gdańsku Irenę Jarocką miasto postanowiło w 2021 roku upamiętnić, nadając jej imię jednemu ze skwerów u zbiegu ulic Stefana Żeromskiego, Artura Grottgera i Wita Stwosza w Oliwie. Tam też postawiono pomnik przedstawiający artystkę.
Irena Jarocka znana jest jako ikona polskiej piosenki. Dla mnie, który spędził z Ireną 35 nadzwyczaj szczęśliwych lat, była wspaniałym człowiekiem – żoną, matką i artystką. Wiedziała, czym jest życie. Wiedziała, że istotą życia są pozytywne relacje międzyludzkie. Wynikiem tych relacji jest też dzisiejsza obecność ludzi, którzy przyjechali tu nawet z zagranicy. Rozumiała, że istotą tych relacji jest miłowanie. Jej dewizą były słowa: śpiewając miłuję, miłując istnieję – mówił wówczas mąż Ireny Jarockiej, Michał Sobolewski.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.