reklama

Dwie książki związane z Gdańskiem nominowane do Literackiej Nagrody Nike

Opublikowano:
Autor:

Dwie książki związane z Gdańskiem nominowane do Literackiej Nagrody Nike - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Książki i publikacje Reportaż Magdaleny Grzebałkowskiej "Wojenka. O dzieciach, które dorosły za wcześnie" oraz tom wspomnień Tymona Tymańskiego "Sclavus" zostały nominowane do 26. edycji Literackiej Nagrody Nike
reklama

W konkursie do Literackiej Nagrody "Nike" nominowanych zostało 20 książek, a w tym powieści, tomiki poetyckie, reportaże, eseje i tom wspomnień. Wśród nich dwie związane są z Gdańskiem.

Pierwsza z nich to "Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia”. Magdalena Grzebałkowska za reportaż ten otrzymała nagrodę Splendor Gedanensis za 2021 rok. .

By dotrzeć do ostatnich świadków największego konfliktu w XX wieku, Magdalena Grzebałkowska wyruszyła m.in. do Hiszpanii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych i w najodleglejsze krańce dawnego Gułagu. Stworzyła poruszający obraz wojny widzianej oczyma jej najmłodszych czytelników. Wielka reporterska opowieść – bez fałszywego patosu - pomaga zrozumieć, dlaczego wydarzenia sprzed tylu lat wciąż są tak żywe i wpływają na naszą codzienność.

Drugą nominowaną książką jest tom wspomnień Tymona Tymańskiego "Sclavus". W książce Tymański opowiada historię jednej z najbarwniejszych grup artystycznych lat 80. XX wieku - trójmiejskiej Tranzytoryjnej Formacji Totart. Akcja powieści rozgrywa się w Gdańsku i opisuje miasto lat 80. I 90., utrwalając w literackiej formie historię tego miejsca i jego koloryt z okresu przełomu. Historia jest opowiedziana z perspektywy człowieka dopiero wchodzącego w dorosłość i dotyka dylematów okresu kształtowania się osobowości, jest też atrakcyjna dla czytelników z pokoleń, którzy tamtych czasów i tamtego Gdańska znać i pamiętać nie mogą.

Siódemkę finalistów nagrody Nike poznamy na początku września, a zwycięzcę w pierwszą niedzielę października. Zwycięzca otrzymuje 100 tysięcy złotych i statuetkę projektu Gustawa Zemły.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama