reklama

Zaginął w trakcie wojny. Teraz zbierają na jego rekonstrukcję

Opublikowano:
Autor:

Zaginął w trakcie wojny. Teraz zbierają na jego rekonstrukcję - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Instytucje kultury Przez lata zdobił Dwór Artusa, jeden z najcenniejszych gdańskich zabytków. Niestety w trakcie II Wojny Światowej zaginął i do dziś nie wiadomo, co się z nim stało. Muzeum Gdańska wraz z partnerami prowadzi zbiórkę na odbudowę zaginionej rzeźby Saturna.
reklama

Rzeźba rzymskiego boga rolnictwa Saturna była dziełem mistrza Adriana Karffycza, pochodzącym z 1534 roku. Przez kilkaset lat Saturn zdobił Dwór Artusa. Dzieło pierwotnie znajdowało się w Ławie św. Reinholda, a pod koniec XIX wieku przeniesiono je nad Ławę św. Krzysztofa.

- Wykonana przez mistrza Adriana Karffycza rzeźba powstała na zlecenie Bractwa św. Rajnolda około 1533-1534 roku. Jej autor wzorował się na drzeworycie Hansa Burgkmaira z 1510 roku, trawestowanym przez mistrza Michała z Augsburga w ołtarzu głównym kościoła Mariackiego w 1517 roku – mówi dr Andrzej Gierszewski z Muzeum Gdańska.

Postać Saturna była jedną z całego cyklu rzeźb nawiązujących do planet, mitycznych bogów.

- Postać Saturna, rzymskiego boga rolników, zasiewów i upływającego czasu, należała do cyklu przedstawień Planet i Cnót, wśród których były między innymi: Księżyc, Słońce, Wenus, Merkury, Mars, Jupiter, Saturn, Miłość, Siła i Sprawiedliwość. Te ostatnie, również wykonane również przez Karwacza, zaginęły jeszcze w XIX wieku, najprawdopodobniej podczas wojen napoleońskich – dodaje dr Gierszewski.

Saturna ewakuowali niemieccy konserwatorzy 16 czerwca 1942 roku, w obawie przed alianckimi nalotami do miejscowości Orle (niem. Wordel) na Wyspie Sobieszewskiej. Ślad po dziele jednak zaginął.

Zbiórka na rekonstrukcję dzieła

Lions Club Gdańsk-1 wraz z Muzeum Gdańska i innymi partnerami prowadzi teraz zbiórkę pieniędzy na rekonstrukcję dzieła. Jeśli uda się zebrać odpowiednie środki, zadania podejmie się Stanisław Wyrostek.

Inicjatorzy akcji zachęcają do wsparcia zbiórki dowolną kwotą, wpłacając darowiznę na konto 37 1020 1811 0000 0102 0379 1878 z dopiskiem „Saturnus”. Każdy, kto wpłaci co najmniej 200 złotych, zostanie przyjęty do grona Darczyńców Muzeum Gdańska, otrzyma roczną prenumeratę Magazynu Kulturalnego Presto. Dodatkowo darczyńcy, którzy dokonają wpłaty do 19 maja, otrzymają zaproszenie na uroczyste odsłonięcie rekonstrukcji tarcz herbowych gdańskich ławników, które odbędzie się 20 maja w Dworze Artusa. Sama zbiórka potrwa do 30 grudnia.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama