Niewidzialny Gdańsk to nietypowe muzeum na mapie Gdańska. Zwiedzanie wystawy odbywa się w całkowitej ciemności, pod opieką jednego z przewodników. Są nimi wyłącznie osoby niedowidzące i słabowidzące, które z ciemnością żyją na co dzień i umieją się w niej doskonale poruszać.
W czasie zwiedzania Muzeum odwiedzającym towarzyszy niepewność, adrenalina oraz cały pakiet nowych doznań.
- Odkrywanie naszej muzealnej wystawy odbywa się za pomocą dotyku, słuchu i zapachu. Nie możemy opowiedzieć Wam co się na niej znajduje - musicie to sami poczuć. Możemy tylko zdradzić, że w naszym muzeum historię Gdańska i jego najważniejsze symbole poznacie na nowo, zupełnie inaczej niż dotychczas - zachęcają do odwiedzenie sami przewodnicy.
Zwiedzanie całej wystawy trwa około godziny. W części wystawienniczej goście spędzają około 40 minut. Pozostałą część czasu zwiedzający spędzają w części jasnej - jest to spotkanie z przewodnikiem, który pokazuje przedmioty użyteczne w życiu osoby niewidomej, tłumaczy podstawowe zasady alfabetu Braille'a oraz odpowiada na pytania.
- Na co dzień wzrok dostarcza nam około 80% informacji, które zdobywamy o świecie. W Niewidzialnym Gdańsku uczymy się jak poznawać świat bez tego zmysłu i odkrywać go za pomocą dotyku,słuchu i zapachu - tłumaczy Monika Domagalska-Ilińska z Muzeum.
Placówka działa od dwóch lat. Ponowne otwarcie muzeum, po pandemicznej przerwie, zaplanowano na najbliższy piątek. Muzeum jest czynne 7 dni w tygodniu. Bilety kosztują od 25 do 35 złotych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.