Nowa część Muzeum Narodowego, poświęcona sztuce współczesnej, zostanie otwarta dla publiczności w piątek, 22 października. W nowym budynku znajdzie się 86 dzieł sztuki wykonanych przez ponad 50 artystów. W weekend otwarcia dla odwiedzających przygotowano blisko 30 wydarzeń dodatkowych.
Zasadniczą część programu otwarcia wypełni oczywiście inauguracje wystaw.
- W ramach otwarcia zobaczymy dwie wystawy, które nawzajem się dopełniają. "Kolekcja w działaniu" opowie o problemach współczesnego świata przede wszystkim z perspektywy lokalnej: Gdańska oraz gdańskich twórców i twórczyń. Choć oczywiście zobaczymy również prace wielu wybitnych artystów spoza Trójmiasta, na przykład Joanny Rajkowskiej, Teresy Tyszkiewicz czy Hiwy K. Natomiast w wystawie "Niech poprzedza Cię płomień" bierze udział dziewięcioro artystów i artystek pochodzenia kurdyjskiego, którzy pokażą nam inne oblicze lokalności, naznaczonej reżimem, wojnami i powstaniami oraz ich konsekwencjami - przekonuje Aneta Szyłak, kierowniczka NOMUS-u i kuratorka wystaw.
Obydwie wystawy mają ożyć dzięki wyjątkowym performansom, których zadaniem będzie uzmysławiać odbiorcom, że sztuka jest czymś żywym i aktywnym.
W weekend otwarcia zaplanowano kilkadziesiąt dodatkowych atrakcji, które mają zachęć do odwiedzenia placówki. Jak przekonuje Małgorzata Ludwisiak, program otwarcia rozwija wątki zawarte w wystawach, ale nie tylko.
- Chcieliśmy, żeby program otwarcia NOMUS-u był szczególnym świętem sztuki i artystów. Nie codziennie otwierają się nowe obiekty muzealne, zwłaszcza poświęcone sztuce współczesnej. Chcemy również, żeby do udziału w tym świętowaniu czuła się zaproszona zwłaszcza publiczność trójmiejska. To ma być jej miejsce. Program otwarcia to zatem swego rodzaju weekendowy festiwal dla szerokiego grona różnych odbiorców: zarówno miłośników sztuki współczesnej, jak i tych, którzy nic o niej nie wiedzą i chcieliby na przykład wziąć udział w specjalnym oprowadzaniu, warsztacie lub po prostu przyjść na koncert - zapewnia Małgorzata Ludwisiak, odpowiadająca w gdańskim Muzeum Narodowym za sztukę nowoczesną.
Całkowicie odnowiony budynek
NOMUS zlokalizowany został w postindustrialnym budynku, który przeszedł kompleksową modernizację. W obiekcie znajdują się sale ekspozycyjne, edukacyjne i kinowe oraz kawiarnia, czytelnia i studia przeznaczone na rezydencje artystyczne czy badawcze.Wydarzenia odbędą się w dwóch lokalizacjach: NOMUS przy ul. Jaracza 14 oraz Zielona Brama przy Długim Targu 24. Ze względu na ograniczenia związane z COVID-19 na niektóre z nich obowiązują zapisy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.