reklama

Muzeum Bursztynu. Zakup szachów z końca XVII wieku wśród najcenniejszych nabytków muzealnych 2021 roku

Opublikowano:
Autor:

Muzeum Bursztynu. Zakup szachów z końca XVII wieku wśród najcenniejszych nabytków muzealnych 2021 roku - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Instytucje kulturyZakup dla Muzeum Bursztynu szachów z końca XVII wieku został uznany za jeden z najważniejszych nabytków muzealnych na świecie w 2021 roku.
reklama

Brytyjski miesięcznik "Apollo", obejmujący sztukę wizualną wszystkich okresów od starożytności do współczesności, opublikował listę najważniejszych nabytków muzealnych na świecie w 2021 roku.

W zestawieniu wyróżniony został zakup bursztynowych szachów dla oddziału Muzeum Gdańska. Eksponat został zakupiony za granicą przed otwarciem Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie. Koszt zakupu unikatowych, kompletnych, 330-letnich szachów wykonanych z bursztynu wyniósł ok. 2,4 mln złotych.

- O szachy ubiegało się ostatnio kilka wiodących muzeów, np. Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. Wiedząc o tym w ubiegłym roku zabezpieczyliśmy zakup ze środków pochodzących ze sprzedaży biletów, po to by te wyjątkowe arcydzieło mogło być podziwiane w Światowej Stolicy Bursztynu. Zakup umożliwiła rekordowo wysoka frekwencja odwiedzin w ośmiu udostępnionych do zwiedzania oddziałów Muzeum Gdańska oraz wsparcie finansowe Unii Europejskiej – mówił w sierpniu Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

reklama

Zakupiona dla Muzeum Gdańska bursztynowa szachownica jest prostopadłościanem o wymiarach 37 x 37 x 11 cm, który wspierają cztery rzeźby lwów. Wierzch i boki składają się z klejonych prostokątnych i kwadratowych pól oraz owalnych dekoracji. Na rogach ustawione są cztery kosze z kwiatami. Uważne oko dostrzeże dwie szufladki wyściełane niebieskim jedwabiem. Znajdują się w nich 32 przeźroczyste, misternie rzeźbione figury na podstawkach o wysokości od 5 do 7 cm.

W prestiżowym zestawieniu magazynu "Apollo" znalazły się zakupy dokonane przez tak znane placówki jak: Muzeum w Wersalu, Galeria Borghese, Rijksmuseum czy The Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama