Gruntowny remont i likwidacja barier architektonicznych
Do 2016 r. w Wielkim Młynie działał dom handlowy. W tym samym roku Muzeum Gdańska rozpoczęło rozmowy z ówczesnym właścicielem budynku. Dyskusja miała na celu przeniesienie Muzeum Bursztynu - oddziału Muzeum Gdańska z katowni przy Bramie Wyżynnej do Wielkiego Młyna. Ten cel udało się osiągnąć. Przez ostatnie pięć lat Wielki Młyn przechodził kompleksowy remont. Wymieniono dach z lat 60 ubiegłego wieku, stolarkę okienną, a budynek został podłączony do sieci centralnego ogrzewania. Oczyszczono i uczytelniono zabytkowe mury obiektu. Obecnie wnętrze zabytku przystosowywane jest do pełnienia funkcji muzealnej. Powierzchnia muzeum zwiększyła się o 2,5 razy względem poprzedniej lokalizacji. Wystawa stała będzie zajmować ponad 1000 m2.
- Chcemy w nowoczesny sposób przedstawić naszą kolekcję zbiorów, która będzie tu eksponowana. Ponadto przeniesienie Muzeum Bursztynu do Wielkiego Młyna zlikwidowało bariery architektoniczne. W nowej lokalizacji zamontowano m.in. windy, które pozwolą na swobodne zwiedzanie muzeum osobom z niepełnosprawnościami - mówił Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska
Otwarcie już 24.07, w programie m.in. darmowe zwiedzanie
Już od najbliższego poniedziałku ruszy możliwość internetowego zakupu bezpłatnych wejściówek do Muzeum Bursztynu. Przez ograniczenia pandemiczne ich ilość jest jednak ograniczona do 100. Poza darmowym zwiedzaniem w przyszły weekend zaplanowano pokazy i warsztaty edukacyjne dla dzieci.
Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska
Jak będzie wyglądała nowa wystawa?
Wystawa stała to w znacznej większości zbiory własne, kolekcjonowane od 21 lat przez Muzeum Bursztynu. Ekspozycja zostanie podzielona na dwie części: przyrodniczą i artystyczną. Ponadto już na samym wejściu do placówki wyeksponowana zostanie część zbiorów. Część poświęcona "bursztynowi w przyrodzie" zawierać będzie historię Wielkiego Młyna, proces powstawania bursztynu, odmiany żywic czy metody wydobycia bursztynu. Na piętrze wyżej w sposób chronologiczny zaprezentowany zostanie "bursztyn w kulturze".
"O patrzeniu na świat i szukaniu historii lasu bursztynowego"
Właśnie pod tym tytułem w weekend otwarcia muzeum zostanie zorganizowana specjalna wieloformatowa, audiowizualna projekcja filmowa autorstwa gdańskiego artysty - Roberta Sochackiego. Artysta na potrzeby projekcji zaprosił do współpracy muzyka - Piotra Kalińskiego, który skomponuje muzykę specjalnie na tę okazję. Ta część otwarcia muzeum ma przedstawić historię bursztynu w nowy, niespotykany sposób. Projekcja będzie wyświetlana na elewacji Muzeum Bursztynu w weekend otwarcia od godz. 22:00 do 23:00.Całościowy koszt realizacji Muzeum Bursztynu wyniósł 33,5 mln zł.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.